poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Pisanki - podstawa z masy strukturalnejKolejną metodą tworzenia podstawy pisanek jest wykonanie jej z masy strukturalnej. 
Taka podstawa może nam dać zarówno ciekawe jajo o chropowatej powierzchni świetne do malowania, jak niezwykle gładkie jajo gotowe do ozdobienia decoupage, transferem czy malowane.
Pokrycie powierzchni chropowata masa z brokatem pokazywałam przy robieniu choinek (zobacz film: choinka z masy strukturalnej), dziś pokażę wykonanie jaja z gładkiej masy.


Filmik: Jak zrobić jajo z masy strukturalnej
Materiały:


Jaja z papier mache lub ze styropianu, klej wikol, mąka ziemniaczana, biała farba akrylowa (również może być do ścian)Opis wykonania:


Wykonujemy masę strukturalną mieszając w równych proporcjach klej wikol, z mąką ziemniaczaną i farba akrylową.


Masa strukturalna może służyć zarówno do przyklejania różnych elementów (zobacz film:) jak i tworzenia mocnych sztywnych elementów o dowolnych kształtach (np koniki zobacz film:). Sama w sobie nawet jeśli jest dość rzadka, schnie szybko zachowując kształt pokrytych nią elementów.
Ponadto jest świetnym izolatorem np jeśli mamy elementy styropianowe, a planujemy je polakierować. Lakier rozpuszcza styropian, element pokryty masą strukturalną już nie reaguje z lakierem.
Masa strukturalna składa się kleju wikolu i kaszki manny (jeśli ma chropowata) lub mąki ziemniaczanej (jeśli ma być gładka) w równych proporcjach, niezbędnym dodatkiem jest tu farba akrylowa gdyż wikol po zastygnięciu staje się bezbarwny, dodatkowo można dodać do niej różne elementy zwiększające gramaturę jej struktury jak brokat, wiórki, piasek itp.
Wykonujemy jajo z papier mache (zobacz film).


Po dokładnym wyschnięciu jaja nakładamy na nie masę strukturalną łyżką lub szpatułką.Uwaga lepiej nałożyć 2-3 cienkie warstwy niż jedna bardzo grubą, bo masa może popękać.
Jeśli chcemy uzyskać bardzo gładkie jajo np by potem ozdobić je decoupage lub transferem dobrze jest każda warstwę na koniec wygładzić wygładzić mokrymi dłońmi lub specjalna szpatułką.Po wyschnięciu masy jeszcze całość wygładzamy papierem ściernym lub pilniczkiem do paznokci.
Jeśli chcemy zrobić izolację z masy strukturalnej na styropianowym jaju, to używamy masy nieco rzadszej i nakładamy ją po prostu pędzlem, ponieważ jajo styropianowe jest gładkie i mocne nasza masa nie musi być położona grubo.
Na koniec również możemy przetrzeć całość pilniczkiem do paznokci lub papierem ściernym, ale jeśli całość jest równa i gładka nie jest to konieczne.Takie jajo można spokojnie lakierować np przed malowaniem farbami witrażowymi lub też malować właśnie bezpośrednio farbami witrażowymi rozpuszczalnikowymi (sam styropian by się rozpuścił i odkształcił), których nie trzeba utrwalać w piekarniku.
Ale o tym już w kolejnym poście, zapraszam!
Prześlij komentarz