wtorek, 11 kwietnia 2017

Pisanki ozdabiane rozlanymi na wodzie lakierami do paznokciDzisiejszy pomysł na ozdabianie pisanek, to coś, co nie wymaga absolutnie żadnych umiejętności i sprawności plastycznej, może zająć dosłownie parę minut, a zmienia proste, zwykłe jajka w niesamowite kolorowe dzieła sztuki.
Natomiast po krótkiej wprawie można na nich zrobić oryginalne kwiaty, konkretne wzory i obrazki.

Filmik: Pisanki ozdobione rozlanymi na wodzie lakierami do paznokciMateriały:


Potrzebujemy wydmuszki jajek, lub jajka styropianowe (ale koniecznie pokryte masą strukturalną lub farbą akrylową), które będziemy ozdabiać,  kolorowe lakiery do paznokci lub po prostu stare resztki lakierów do paznokci 


oraz pojemniczek z wodą na tyle duży by swobodnie zmieściło się w nim ozdabiane jajo.
Uwaga nie da się uniknąć ubrudzenia pojemniczka z wodą lakierem, 


więc albo musi być on jednorazowego użytku albo potrzebujemy sporo zmywacza do paznokci (acetonu) do umycia go.

Opis wykonania:


Uwaga! 
Koniecznie należy pamiętać, że lakiery śmierdzą i są to substancje szkodliwe, koniecznie trzeba to robić przy otwartym oknie lub po prostu na zewnątrz!

Zaczynamy od napełnienia naczynka na wodę (miski lub kubełka) wodą w ok 2/3 lub 3/4, nie więcej bo po zanurzeniu jaja woda nie może się wylewać.Jajka możemy (jeśli są styropianowe) nabić na patyczek, lub włożyć do wydmuszki drucik i zagiąć. łatwiej wtedy zanurzyć i wyjąć jajo z wody.


Teraz wylewamy na powierzchnię wody lakier do paznokci. Nie robimy tego gwałtownie ale delikatnie małą strużką rozlewając go w "esyfloresy" 


lub kapiąc na powierzchnię wody jedną kroplę.
Czekamy moment aż lakier się rozleje na powierzchni i dodajemy kolejną kroplę w środek poprzedniej.
Możemy zrobić to jednym lub kilkoma kolorami lakieru.
Lakier jest na bazie rozpuszczalnika acetonowego, nie łączy się z wodą ale pływa po powierzchni.
Uwaga czasem duża kropla lakieru staje się zbyt ciężka i może opadać na dno, dlatego ważna jest delikatność.
Teraz delikatnie zanurzamy nasze jajko w wodzie najlepiej bokiem. Możemy przekręcać, obracać, zbierając lakier z powierzchni wody.
Wyjmujemy i zostawiamy do wyschnięcia najlepiej na patyczku.
Kiedy z czasem dojdziemy do wprawy można tak uzyskać naprawdę piękne wzory.
Dodatkowo warto spróbować trochę je uatrakcyjnić za pomocą patyczka lub wykałaczki, czyli zarysować je delikatnie po powierzchni.

Robimy to kiedy mamy już wzór np. z kół na wodzie, wtedy delikatnie patyczkiem przeciągamy z zewnątrz koła do środka. Koła zamieniają się w piękny kwiatek, lub odjazdowe wzory.
Wystarczy trochę popróbować i nabiera się szybko wprawy. 
Dla ciekawych: to metoda podpatrzona z ozdabiania paznokci!
 Dużo zależy od samego lakieru, Ja używałam różnych starych resztek i trochę tanich kolorowych lakierów, jedne rozpływały się lepiej inne gorzej. Chyba lepsze są lakiery rzadsze.
Zamiast jajek można też użyć kółek lub jajek wyciętych z papieru. Na rozlane wzory na powierzchni wody kładziemy kartkę i szybko ją wyjmujemy. Wzór zostaje na kartce, po wyschnięciu daje niesamowity efekt lakierowanej powierzchni.

Uwaga! zabawa bardzo wciąga, ale należy pamiętać, że lakiery śmierdzą i są to substancje szkodliwe koniecznie trzeba to robić przy otwartym oknie lub po prostu na zewnątrz!

Z powierzchni ozdabianej zaciekami z lakieru do paznokci możemy też zrobić np lampionyPrześlij komentarz