środa, 12 kwietnia 2017

Pisanki ozdabiane reliefemDziś pokażę jak ozdobić jajka znanym od wieków i bardzo modnym ostatnio reliefem.
Reliefy to wypukłe wzory na różnych powierzchniach w naszym wypadku będą to jajka z papier mache, wydmuszki lub jajka styropianowe.
Tworzenie reliefu jest również dobrym ćwiczeniem zabawą dla dzieci (choć wydaje się trudna wcale taka nie jest) i ćwiczeniem dla osób potrzebujących rehabilitacji dłoni.
Pokrywanie wzoru farbą poprzez jej wyciskanie, ćwiczy siłę mięśni dłoni, koordynację wzrokowo ruchową, precyzję ruchu i tak naprawdę cała motorykę małą.

Filmik: Jak ozdobić jajko reliefemMateriały:
Potrzebujemy dowolnych jajek mogą być wydmuszki, jajka styropianowe i z papier mache. 
Do wykonania reliefu potrzebujemy również farby, która jest gęsta i szybko zasycha nie rozlewając się.
Możemy użyć gotowych konturówek do szkła i ceramiki, perełek w płynie itp.Taką farbę możemy też przygotować sami tak jak robiliśmy masę strukturalną z wikolu, mąki ziemniaczanej i farby w odpowiednim kolorze (białą najprościej, ale każda farba akrylowa się nadaje).

Składniki łączymy ze sobą w równych proporcjach, a gęstością sterujemy przez np zwiększenie ilości farby (jeśli za gęsta) lub mąki (jeśli za rzadka).
 Takiego wzoru nie namalujemy jednak pędzelkiem. Możemy wykorzystać stary pojemniczek po konturówkach lub innych farbach, a dzióbek zrobić igłą na gorąco.
Jeśli ozdabiamy zwykłą wydmuszkę całość możemy utrwalić w piekarniku (jeśli takie jest zalecenie producenta farb co ceramiki i szkła), podobnie możemy utrwalić jajo z papier mache ale jajka styropianowego nie możemy wkładać do piekarnika. Jednak i tak nie będziemy naszej pisanki myć zbyt intensywnie więc nie jest to konieczne farby i tak się nie rozpuszczają w wodzie.
W pierwszej kolejności przygotowujemy podstawę naszej pisanki. Aby wygodnie ozdabiać nasze jajka dobrze by ich powierzchnia była gładka, a jajko było trwałe. Proponuje niezależnie czy mamy zwykłą wydmuszkę, czy jajko styropianowe czy też takie z papier mache pokryć je masą strukturalną. 
Wydmuszka stanie się odporna na rozbicie, styropian będzie niewrażliwy na rozpuszczalniki w farbach, a jajo z papier mache będzie wygładzone.
Jeśli mamy już podstawę zaczynamy ozdabianie od zaprojektowania wzoru.
Z reguły są to powtarzające się proste motywy w różnym ustawieniu.
Szkicujemy wzór na jajku i malujemy.Wygodnie jest od razu jajko umieścić na patyczku, a potem na nim suszyć.
Relief (wypukły wzór) tworzymy wyciskając farbę na naszym naszkicowanym wzorze.Cienkie równe kreski robimy używając okrągłego aplikatora
Większe, grubsze linie i wzory możemy robić płaskim aplikatorem

Możemy w ten sposób tworzyć przepiękne wzory w jednym kolorze
 
potem jeszcze można podkreślić wypukłości ciemną farbą 

lub na wielobarwnej podstawie.


Wzory pięknie wyglądają zarówno bardzo proste, powtarzające się jak i skomplikowane nieregularne. Relief sam w sobie jest piękną ozdobą może tez być wykończeniem decoupagu lub przeniesionych na pisankę zdjęć.a o tym, jak to zrobić, już jutro... zapraszam!
Prześlij komentarz