czwartek, 9 marca 2017

Kolorowe, świecące kwiatki z rajstopDziś jeszcze jedna zabawa z kwiatkami z rajstop, pokażę jak wykonać inne proste kolorowe kwiatki z rajstop lub cienkich skarpetek elastycznych, które jednocześnie mogą być uroczymi bajkowymi lampionami.
Wykonanie ich jest bardzo proste choć podstawa kwiatka wykonana jest z drutu. Możemy je sami przygotować dla naszych dzieci lub wspólnie, same dzieciaki muszą być nieco starsze by zrobić takie kwiatki, ale jest to wspaniały pomysł na zabawę lub pracę również z nastolatkami, zwłaszcza, że efekt jest w zasadzie gwarantowany i naprawdę rewelacyjny.

Materiały:


Potrzebujemy miękki cienki drut np ogrodniczy, ale nie może być zbyt wiotki. Najlepiej bez izolacji, na druciku izolowanym też da się zrobić ale trudniej naciąga się skarpetkę.


Do drutu przydadzą się narzędzia czyli kombinerki lub obcążki do cięcia, oraz podstawka do wyginania, potrzebna by wygiąć równe kółka. 
Ja wykorzystałam jak poprzednio puszkę i dwa rozmiary rolek po papierze, ale w zależności od wielkości kwiatków może to być coś większego lub mniejszego.


Kwiatki wypełnimy naciągniętą starą rajstopką najlepiej kolorową, lub skarpetką, czy pończochą. Świetnie sprawdzają się również takie ze wzorami i ozdobami.
Możemy wykorzystać klej na gorąco, gumki recepturki lub nitki do łączenia.
I w zasadzie to wszystko, dodatkowo można pomalować kwiatki lakierami do paznokci, farbami akrylowymi, klejami z brokatem lub posypać sypkim brokatem i polakierować lakierem do włosów.
Ja na koniec jeszcze, do moich kwiatków włożyłam środki z lampek choinkowych, co dało fantastyczny efekt.

Filmik Jak zrobić świecące kwiatki, ze starych rajstopOpis wykonania:


Zaczynamy od zawinięcia drucika wokół rolki (puszki lub butelki) tak by pozostały końce do zakręcenia i zakręcamy rolką kilka razy. Drucik się zawija i skręca, następnie obcinamy koniec.
Tak robimy tyle kółek ile potrzebujemy płatków. Przyglądamy się kwiatkom jedne maja równe płatki, wtedy wystarczy jeden rozmiar kółek, inne mają płatki większe i mniejsze wtedy potrzeba dwa lub trzy rozmiary.Na razie nie musimy kółek modelować, ani wyginać tak by przypominały płatki, to zrobimy później.
Teraz ucinamy rajstopkę. Odcinamy górę, która jest zbyt gruba, jeśli to skarpetka czy pończocha obcinamy ściągacz.
Rajstopkę czy skarpetkę do drucika możemy przyczepić na dwa sposoby, zawinąć i przywiązać lub przykleić klejem na gorąco.
W pierwszej wersji łapiemy koniec rajstopki i mocno przytrzymujemy w miejscu skręcenia drucika, a resztę rajstopki naciągamy na kółko i szybkim ruchem zakręcamy. Możemy wyciągnąć trzymany kawałek i zawiązać go z drugim końcem, lub zawiązać nitką.Wymaga to odrobiny wprawy ale po kilku płatkach przychodzi z łatwością. Jedyną wadą tej metody jest to, że powstały węzeł jest dość duży i zużywamy więcej rajstopki.
Druga metoda wymaga użycia kleju na gorąco, ale nie róbcie tego np za pomocą kropelki, bo topi rajstopki i przyklejone do palców mogą stać się też problemem.
Tu zaczynamy podobnie, koniec rajstopki łapiemy i przyklejamy do drucika w miejscu skrętu drucika. Przytrzymujemy i naciągamy na kółko, a następnie doklejamy klejem i zaciskamy palcami i obcinamy rajstopkę. 

Niestety lepiej robić to gdy klej jest ciepły i uwaga można się poparzyć, a w zasadzie nim znajdziemy odpowiedni moment, na pewno się trochę poparzymy.
Jednak ta metoda pozwala zaoszczędzić rajstopkę lub skarpetkę i daje mniejsze zakończenie płatka co ułatwia później składanie kwiatka. Ma to znaczenie jeśli mamy mało skarpetek a potrzebujemy dużo płatków. Kiedy z małej skarpetki pierwszą metodą wychodzą dwa płatki, to druga robimy spokojnie cztery takie same. Możemy bardziej naciągnąć skarpetkę, a wtedy ładniej wygląda płatek i mamy mniejszy węzeł.Do tej pory nie miało znaczenia jaki kwiatek robimy płatki robimy tak samo. Teraz pora zdecydować jaki będzie nasz kwiatek.
Wybieramy odpowiednie płatki (ilość i wielkość) i składamy. Na tym etapie możemy już płatki lekko uformować np: lekko pofalować brzeg jeśli ma być to różyczka, zaokrąglić jeśli to bratek, lub wydłużyć jeśli to lilia czy magnolia. Ale możemy to wykonać również na końcu.
Jeśli kwiatek ma być po prostu na łodyżce to składamy płatki i zawiązujemy drucikiem, gumką recepturką lub nitką. Mocno tak by się nie rozpadło. Końcówki drutów obcinamy, w środek wkładamy łodyżkę i całość obwiązujemy zielona rajstopką lub bibułą.Jeśli chcemy by nasz kwiatek był świecącym lampionem, potrzebujemy ledowe lampki choinkowe. Wokół jednej (lub kilku) ledowych żaróweczek układamy nasze płatki i zawiązujemy najwygodniej zrobić to gumką recepturką, ale można drucikiem lub nitką.

Na koniec możemy jeszcze dodać listki (zrobione dokładnie tak samo tylko zielone) i ostrożnie obcinamy wystające druciki (by nie obciąć kabla), końcówkę zawijamy. Tak możemy zrobić cały sznur kwiatków, a w zasadzie kwiatowych lampionów.


Na koniec możemy jeszcze kwiatki uformować tak by przypominały prawdziwe i pomalować płatki farbami lub lakierami do paznokci, bo niektóre kwiatki mają jasne rozbarwienia, a inne ciemne plamki.
i nasze kwiatki pięknie się prezentują w świecącym bukiecie czy girlandzie


I gotowe, a to kilka kwiatków.
róża
bratek
fiołek
niezapominajki
maki
magnolia


I kilka aranżacji.dla przypomnienia: 

Film Jak zrobić piekną różę ze starych rajstop

Prześlij komentarz