czwartek, 16 marca 2017

Jak zrobić zajączka ze skarpety

W zimie pokazywałam jak zrobić ze skarpetek bałwanki. Dziś pokażę kolejną zabawkę ze skarpetek, to będzie zajączek. 
Wykonanie go jest w zasadzie bardzo podobne do wykonania bałwanka, więc skupie się na różnicach czyli dodatkach jak łapki, uszki itp. 
To bardzo fajna metoda na własne niepowtarzalne maskotki, zwierzaczki itp. Mogą być mocne i twarde np ze styropianu, lub mięciutkie wypełnione watą lub ścinkami, ale do zrobienia ich możemy wykorzystać tylko to co mamy pod ręką np stare gazety czy żwirek dla kota.

Filmik Jak zrobić zajączka ze skarpetyMateriały:Do zrobienia klasycznego króliczka czy zajączka potrzebujemy szare lub białe skarpety, ale nasz zajączek może też być kolorowy i wtedy oczywiście mogą to być dowolne kolorowe skarpetki.
Po za tym przyda się coś do wypełnienia: mogą to być styropianowe jajka, jeśli ich nie mamy możemy użyć papieru lub starych gazet, waty czy resztek materiału. Może być to również dowolny sypki wypełniacz np. ryż, kasza, piasek, kulki styropianu lub koci żwirek.


Niezbędne też będą sznureczki lub gumki recepturki.
Dodatkowo potrzebujemy do wykończenia: taśmę dwustronną lub klej (wikol lub klej na gorąco), filc, piankę lub papier kolorowy, mogą też być płatki kosmetyczne, wstążeczki, na oczy potrzebujemy koraliki, guziczki, cekiny lub gotowe samodzielnie zrobione oczka z opakowań po lekach (link) na koniec do ozdoby brokat, flamaster.

Opis wykonania:


W pierwszej kolejności robimy ogonek naszemu zajączkowi. Malutki kawałeczek papierka, waty lub materiału wkładamy do skarpety na sam koniec i zawiązujemy mocno, lub zaciskamy gumką.
Teraz pora na tułów naszego zajączka. Zrobimy go najprościej z dużego i małego jajka (np styropianowego), wkładamy do środka najpierw większe potem mniejsze jajko, zawiązując pomiędzy nimi lub zaciskając gumką.


Następnie zawiązujemy na górze (możemy stosować gumki zamiast wiązania) i zostawiamy na razie nadmiar materiału.Kiedy mamy już gotowy tułów robimy wykończenie.

W pierwszej kolejności formujemy uszy z pozostawionego na górze materiału.Przecinamy go na pół i wycinamy dwa kształty uszu zajączka.


Potem wycinamy z filcu, pianki lub papieru kolorowego łapki i doklejamy.Na końcu malujemy lub przyklejamy oczki np ruchome oczki samodzielnie zrobione, nosek, ząbki i wąsiki


Filmik Jak samodzielnie zrobić ruchome oczkaJeśli nie mamy jajek styropianowych, a nie chcemy użyć wydmuszek, bo zbyt łatwo się tłuką, możemy tułów naszego zajączka wypełnić zwiniętymi gazetami lub ściśnięta w kulkę watą (dalej postępujemy tak samo).Możemy też wypełnić tułów naszego zajączka materiałami sypkimi. Jeśli wypełniamy tułów żwirkiem lub ryżem zaczynamy podobnie ale początkowo nasypujemy ryż do skarpety (nie pełno) i zawiązujemy. Teraz też możemy stosować gumki ale musimy mocno zaciskać, a sznureczek również mocno dociskamy zawiązując.


Formujemy kształt naszej maskotki i oddzielamy sznureczkiem głowę. Uwaga jeśli mamy mocno elastyczną skarpetę, a wypełniamy ją ciężkim żwirkiem, może się za bardzo rozciągać i nasza figurka będzie bardzo gruba. Wtedy radziłabym zastosować watę lub gazety.
Kiedy mamy już wypełniony tułów dalej robimy  w każdym przypadku tak samo.
 Z końca skarpetki robimy uszki, potem doklejamy łapki wycięte z pianki, kolorowego papieru lub np filcu oraz oczki, nosek, ząbki i inne dodatki.Oczywiście jeśli troszkę zmienimy kształt naszego tułowia, uszek itp to w ten sam sposób możemy zrobić inne zwierzaczki i postacie, wszystko kwestia wyobraźni.

z białej oczywiście możemy zrobić bałwanki


Z czarnej skarpety mamy pingwina


z ciemno szarej myszkę


a z czerwonej mikołaja.Prześlij komentarz