czwartek, 23 lutego 2017

Zdjęcie na drewnie - ciekawy pomysł na prezent


Pomysłem na ciekawy prezent ale oczywiście nie tylko, jest zdjęcie np. dziecka lub kogoś najbliższego przeniesione na drewno. 
Oczywiście w nieco większym formacie może to być np. zdjęcie klasy w prezencie dla nauczycielki na koniec roku.
Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo skomplikowaną operacją, ale tak naprawdę, jak zaraz pokażę, jest to bardzo proste i można to z powodzeniem zrobić samemu, a nawet z maluchami, za pomocą prostych materiałów.

Materiały:


Potrzebujemy ładną deseczkę drewnianą, lub drewniany klocek (oczywiście może to być dowolny gotowy przedmiot z surowego drewna). Na nią przeniesiemy nasze zdjęcie. Jeśli drewno jest surową deską, potrzebujemy papier ścierny, by ją wygładzić.Potrzebujemy też oczywiście ładnego zdjęcia. Nie oryginalnego na papierze fotograficznym, ale zeskanowanego i wydrukowanego na dowolnej drukarce (może być również czarno-białe). 
Konieczne jest by zdjęcie było intensywne wydrukowane w najlepszej jakości, to ustawiamy we właściwościach drukarki (to bardzo ważne, bo będziemy przenosić tak naprawdę tylko druk) i ważne by tuszu lub tonera nie brakowało.
Zdjęcie raczej nie powinno być jasne, bo jasność w druku uzyskujemy przez brak tuszu. Wydaje mi się, że najlepiej wychodzą zdjęcia w odcieniach sepii (ale może to akurat z mojej drukarki)


Ponadto potrzebujemy sporo kleju wikolu, a na koniec miskę z wodą i gąbkę oraz do zabezpieczenia ewentualnie olej, werniks lub lakier

Oto filmik: Jak przenieść zdjęcie na drewnoOpis wykonania:


Zaczynamy od wydrukowania zdjęcia w bardzo dobrej jakości (może być to również zeskanowany obrazek) i dobieramy do wielkości zdjęcia odpowiednią deseczkę lub klocek drewniany. Ja wybrałam dość gruby kwadratowy klocek by móc go postawić.Teraz trzeba nasz klocek lub deseczkę przygotować odrobinę to znaczy zeszlifujmy go trochę papierem ściernym zwłaszcza gdy to surowa deska. Ważne by powierzchnia była gładka i równa i nie wbijały nam się drzazgi.
Możemy też trochę zaokrąglić i wyrównać brzegi.
Wystarczy to zrobić papierem ściernym ale można szlifierką jak ktoś potrafi i robi to osoba dorosła.
Jeśli przenosimy zdjęcie na gotowe pudełeczko lub już obrobioną gotową deseczkę nie jest to konieczne.
Kiedy deseczka jest przygotowana, powierzchnie, na której chcemy odbić zdjęcie smarujemy grubą warstwą kleju do drewna wikolu. Klej jest biały i gęsty, a warstwa musi być równa i gruba.
Teraz na klej kładziemy zdjęcie i dokładnie przyciskamy by nie pozostało powietrze. Klej wsiąka w papier i obrazek wręcz staje się widoczny nim wyschnie, ale uwaga w tym momencie łatwo rozerwać papier.Tak naklejone zdjęcie zostawiamy do porządnego wyschnięcia na co najmniej 24 h.
Można obcinać nadmiar papieru jeśli taki pozostał, ale nie jest to konieczne później odpadnie.
Po wyschnięciu kleju, moczymy gąbkę w wodzie i delikatnie namaczamy papier. Następnie powoli po jednej warstwie ścieramy gąbeczką lub palcami papier z deseczki.Nie róbcie tego zbyt szybko bo można podrapać obrazek. Po chwili ścierając mokry papier zacznie być widoczne nasze zdjęcie.
Jeśli po wyschnięciu jest jeszcze miejscami niewidoczne lub matowe to musimy zetrzeć trochę mocniej papier. 
Uwaga: ważne byśmy cierpliwie odczekali co najmniej 24 h mimo, że wikol łapie już po kilku godzinach, w przeciwnym wypadku pod koniec będziemy ścierali farbę. Efekt może być ciekawy lecz lepiej by był zamierzony.Na koniec nasze zdjęcie jest dobrze widoczne tak naprawdę przykleiliśmy tylko druk i po prostu usunęliśmy papier.
 Nasze zdjęcie jest tak jakby odwrócone w lustrze, jeśli komuś to przeszkadza trzeba zdjęcie wydrukować odbite.Teraz trzeba wszystko zabezpieczyć. Najprościej posmarujmy całość jeszcze raz wikolem i poczekajmy aż wyschnie.Można też całość powerniksować lub polakierować.
Ja najbardziej lubię po prostu całość posmarować olejem, tak konserwuje większość drewnianych powierzchni i w tym wypadku pięknie się sprawdza. Pamiętajmy tylko, że olej spowoduje przyciemnienie drewna, więc i naszego zdjęcie też.


Jeśli to kwadratowy klocek, może warto przenieść zdjęcia, na dwóch lub więcej ściankach, powstanie ciekawa ozdoba, zmieniająca się fotografia, tak jak tu zrobiłam zdjęcia pradziadków.

Życzę miłej zabawy w wymyślaniu zastosowań tej techniki, można przenosić zdjęcia, obrazki i napisy (te ostatnie pamiętajcie, żeby wydrukować odbite w lustrze). Można tak ozdobić szafę, kredens, szafkę lub skrzyneczkę...

A oto filmiki podobne:

Jak przenieść zdjęcie na kamieńJak przenieść zdjęcie na ceramikę
Prześlij komentarz