wtorek, 14 lutego 2017

Serduszkowe pudełeczka na prezenty


Walentynki to wspaniałe święto obdarowywania i wymieniania się podarunkami przez osoby kochające się. 
Takie święta powinny być częściej, byśmy pamiętali, że dla naszych związków trzeba coś czasem robić ekstra.
Pokaże kilka pomysłów  na pudełeczka, które mogą być prezentami walentynkowymi, ale oczywiście nie muszą. Można je wykorzystać na Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień Ojca, na imieniny czy urodziny itp.

Filmik: Jak samodzielnie wykonać tekturowe pudełeczko w kształcie serca
Kształt takiego pudełeczka może być dowolny, jest łatwe w wykonaniu nawet dla dzieci. Oczywiście solidniejsze i mocniejsze pudełko wymaga trochę więcej umiejętności technicznych, ale pudełko na prezencik wystarczy takie.

Materiały:


Sztywna tektura z kartonowego pudła, cieńsza tekturka z tyłu bloku lub mniejszego pudełka, klej wikol lub może być zwykły klej do papieru albo klej z mąki, nożyczki, ołówek, linijka i ewentualnie cyrkiel (jeśli sami projektujemy serduszko, ale wystarczy jakieś  gotowe odrysować) oraz na koniec papier do oklejenia. Papier wzmacnia nasze pudełko, ale jeśli na końcu będziemy ozdabiać przez oklejenie papierem kolorowym to wystarczy.

Opis wykonania:


Pierwszym elementem jest narysowanie serca. Możemy wydrukować gotowe serce, odrysować od czegoś co już mamy, lub narysować samodzielnie. Jedni potrafią narysować od ręki (jeśli jest trochę nierówne to nie przeszkadza byle wszystkie elementy były takie same) innym potrzebny jest wzór.


Gotowe serce wycinamy i odrysowujemy na grubej tekturze z kartonów dwa razy i wycinamy.Sprawdzamy czy oba serca są na pewno takie same.
Teraz wycinamy trzy paski cieńszej tektury. Dwa szerokie, takiej szerokości (ok 2/3 wysokości pudełka), by nasze pudełko dobrze wyglądało i jeden wąski (ok 1/3 wysokości). Dobrze by nasze paski były troszkę dłuższe niż obwód serca.


Każdy z pasków składamy na pół i zginamy.Jedno wycięte serca smarujemy dokładnie po całym brzegu klejem. Rozkładamy pasek i zgięciem przyciskamy do wcięcia w sercu. Resztę paska przyklejamy dalej do brzegu serca. Na koniec smarujemy końcówki i sklejamy. Dociskamy i czekamy aż wyschnie (lub złapie wikol).Z drugim sercem robimy podobnie przyklejając wąski pasek.
Kiedy już przyklejony szeroki pasek się trzyma, smarujemy go po wewnętrznej stronie klejem dokładnie i wklejamy drugi szeroki pasek. Tym razem możemy końcówki przykleić lub obciąć. Drugi pasek wystaje z nad pierwszego o mniej więcej grubość tektury i to jest celowe, tak pozostawiamy.


I tak prosto nasze pudełko jest już prawie gotowe. Popatrzcie góra pudełka (serce z wąskim paskiem) nakłada się na dół pudełka (z szerokim paskiem), trzyma się dzięki tekturce wewnątrz.


To jest dwuczęściowe zamykane pudełeczko można jeszcze inaczej zrobić pudełeczko z klapką.
Zaczynamy podobnie robimy jednowarstwowy dół i klapkę czyli samo serce. jedyną różnica jest to, że serduszko na klapkę musi być takie samo tylko o milimetr większe. Najprościej odrysować pierwsze serduszko grubszym flamastrem.


 I wycinamy po zewnętrznej stronie linii.


Klapkę można przykleić od wewnątrz kawałkiem papieru lub wstążki, teraz lub po oklejeniu klapki. Zrobimy to po oklejeniu pudełka papierem, tak jest łatwiej.
Pudełko oklejmy papierem aby je wzmocnić i ozdobić.
Z papieru pakowego (albo zwykłego białego papieru) wytnijmy cztery serca (wg. naszego szablonu) i cztery paski (dwa wąskie i dwa szerokie) każdy ok 1/2 cm szerszy niż poprzednio.  Na pudełko z klapką potrzebujemy cztery serca i dwa paski.Dwa serca trzeba odrobinką zmniejszyć (o szerokość ścianek) te będą w środku. Najlepiej po prostu obciąć na oko o milimetr po całości. Serce na klapkę musi być o 1/2 cm większe.Zaczynamy oklejanie od oklejenia klapki. Nacinamy większe serce i przyklejamy, nacięcia przyklejamy na drugi bok. Mniejsze serce naklejamy na wierzch.


 Smarujemy zewnętrzną ściankę klejem i ostrożnie przykładamy papier górnym brzegiem do krawędzi przed wcięciem w tekturkach. I oklejamy całość. Papier wystaje z nad dna pudełka. Nacinamy papier smarujemy denko i przyklejamy kawałki.
Uwaga jeśli same robimy takie pudełeczko to najładniej jak paski do zagięć są niewielkie i drobno pocięte, 

 ale z małymi dziećmi róbmy tym szersze i większe paski im dzieci są młodsze.
Podobnie postępujemy od wewnątrz tylko tu musimy papier naciąć wcześniej i od razu posmarować denko.


Podobnie robimy z górą pudełka.
Jak brzegi są przyklejone to smarujemy denko i wierzch od zewnątrz i wewnątrz klejem i naklejamy wycięte serca teraz nasze pudełka są gotowe.

Jeśli to pudełko z klapką to jeszcze trzeba przymocować klapkę. 
Najpierw przykładamy klapkę do brzegu i dopasowujemy dwa kawałki papieru, ale lepiej dwa kawałki wstążeczki lub materiału.
Przyklejamy do obu stron i gotowe.


Ozdabianie pudełka:


Nasze pudełko okleiliśmy na czerwono, ale najbezpieczniej okleić po prostu szarym papierem potem można malować i oklejać dowolnie.Samo oklejenie czerwonym papierem tez jest wystarczające, ale można w środku coś nakleić obrazek lub wasze wspólne zdjęcie
smarujemy klejem jak przy metodzie decoupage, i podkolorowujemy farba transparentną


potem możemy dodać jeszcze ozdobione brzegi konturówką lub perełkami w płynie.


Na czerwony papier możemy tez nakleić metodą decoupage czerwone serwetki (wszystko robimy podobnie tylko wykańczamy czerwona farba nie białą
Pudełko oklejone szarym papierem możemy pomalować na biało i nakleić decupage. a na koniec brzeg ozdobić czerwonym sznurkiem.


Bawiąc się z dziećmi w decoupage nie musimy używać drogich specjalistycznych materiałów. Świetnie spisuje się zwykła farba akrylowa i wikol no i oczywiście zwykłe serwetki. Na koniec można polakierować dowolnym matowym lakierem, ale bawiąc się z dziećmi zalecam wierzch smarować po prostu wikolem.
Pudełeczko możemy też okleić materiałem i dodać wzory z filcu lub polaru (tu wzory są z filcowych podkładek pod talerze), a dół wykończyć sznurkiem.


Nakleić wzór ze sznurka i pomalować farbą by wyglądało jak srebrna szkatułka  (patrz link http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2016/01/szkatuki-na-drobiazgi-jak-stare-srebro.html)


Okleić koronką.


A może jeszcze dodać perełkowe koraliki.

Nakleić wzór ze sznurka czy koronki i okleić folią aluminiową.
To również imituje stare srebro i jest nieco szybszą metodą niż wielokrotne malowanie farbą, efekt w jednym i drugim przypadku jest piękny i to ciekawy prezent również dla mężczyzny (co zwykle jest ciężkie)
Na koniec przypomnienie, krok po kroku
Pudełko dwuczęściowe:
Pudełko z klapką:
inne filmiki z pomysłami na walentynki:

Prześlij komentarz