czwartek, 26 stycznia 2017

Jak zrobić bałwanki ze skarpetMamy piękną zimę za oknem, więc pora znów na zrobienie własnych bałwanków. 
Pokazywałam już jak zrobić różne bałwanki z waty, dziś pora na różne bałwanki ze skarpetek.
Takie bałwanki możemy zrobić ze starych białych skarpetek zarówno dużych jak i malutkich. Stare skarpetki możemy pociąć, pokolorować i pokleić.
Możemy też zrobić takie bałwanki tylko na chwilę nie niszcząc skarpetki i nawet nic nie przyklejając.

Filmik Jak zrobić bałwanka ze skarpety.Materiały:


Potrzebujemy białe skarpety (dobry efekt dają skarpety frote) lub jeśli nie mamy, mogą być długie rękawy od białych starych koszulek, czy polarowych bluz np. już za małych lub zniszczonych. Wystarczy przekręcić na lewą stronę i jeden koniec zawiązać. Dalej robimy tak samo.


Po za tym przyda się coś do wypełnienia: mogą to być styropianowe kule lub kule z papier mache, gazety lub papier, wata lub ścinki, a może być to dowolny sypki wypełniacz np. ryż, kasza, piasek, kulki styropianu lub koci żwirek.


Uwaga ze stosowaniem ryżu czy kaszy bo w przeciwieństwie do wypełnianych balonów materiał jest przepuszczalny i mogą się w nich z czasem zalęgnąć latające potwory (moliki zbożowe lub inne). Lepiej taki ryż lub kaszę wcześniej uprażyć z solą w piekarniku, lub zrobić bałwanki na chwilę.
Ja często stosuje żwirek koci, oczywiście nie używany, jest bezpieczny, tani i mam koty, więc łatwo dostępny.
Dodatkowo potrzebujemy: gumki recepturki, klej wikol lub taśmę dwustronną do przyklejania, gotowe oczki np z opakowań po lekach lub guziczki, piankę albo papier kolorowy na zrobienie oczek i noska, wstążeczki, sznureczki, polar na szaliczek, ewentualnie kolorowa skarpetka lub rękawiczka na czapeczkę.

Opis wykonania:


W pierwszej kolejności robimy tułów naszego bałwanka.
Najpierw możemy przewrócić naszą skarpetkę na lewą stronę, bo po tej stronie jest puszysta frote.
Potem wkładamy bombki do środka, najpierw większą i zaciskamy gumką, potem mniejszą.

Następnie zawiązujemy na górze (możemy stosować gumki zamiast wiązania).
Jeśli wypełniamy tułów żwirkiem lub ryżem zaczynamy podobnie ale uwaga ze stosowaniem gumek trzeba mocno docisnąć, a jeśli to sznureczek to też mocno dociskamy zawiązując.


Potem formujemy kształt naszego bałwanka i oddzielamy sznureczkiem głowę. Uwaga jeśli mamy mocno elastyczną skarpetkę może się za bardzo rozciągać i nasza figurka będzie baaardzo gruba, więc nasypujemy ostrożnie.Uwaga nie kiedy nie mamy całej skarpetki możemy wykorzystać również obcięty kawałek, np jeśli robimy bałwankowi kolorową czapeczkę i końcówkę obcinamy. Wystarczy wtedy zawiązać sznureczkiem lub gumką mocno koniec i wywinąć.
Kiedy mamy już gotowy tułów robimy wykończenie.
Materiał na górze skarpetki obcinamy lub w połowie pozostałej długości ściskamy jeszcze jedną gumką i wywijamy.Wtedy uzyskamy piękna białą czapeczkę, a skarpetki wcale nie musimy obcinać.Jeśli skarpetkę obcięliśmy (by wykorzystać na innego bałwanka) to czapeczkę możemy wykonać osobno z kolorowej skarpetki 


lub kolorowej rękawiczki.


Wystarczy kawałek skarpetki (lub całą mniejszą) zawiązać z jednego końca (na palcach, jeśli jest cała), a drugi brzeg ładnie wywinąć i założyć bałwankowi na główkę. W przypadku malutkich skarpetek można po prostu wywinąć brzeg i założyć na główkę.


Podobnie z rękawiczką, związujemy lub ściskamy gumką paluszki a brzeg otworu na rękę nakładamy na główkę. Paluszki można następnie obciąć i postrzępić robiąc pompon (chwościk).
Z brzegu rękawiczki możemy też obciąć paseczek, to będzie idealny szaliczek. Nacinamy końce w frędzelki i gotowe.


Oczka bałwankowi możemy zrobić z guziczków, pinesek lub z gotowych oczek np z opakowań po lekach. Możemy je przykleić klejem lub jeśli nie chcemy niszczyć skarpetki taśmą dwustronną, albo przyczepić szpilkami.


Możemy też po prostu narysować lub przykleić wycięte z papieru czy pianki.
Tak samo nosek możemy zrobić z guziczka, koralika, pineski, rulonika papieru.
Na koniec możemy dodać guziczki z guzików, koralików, cekinów lub pinesek i jeśli użyliśmy rękawiczki to z obciętych paluszków robimy rękawiczki.Bardzo podobnie robimy bałwanki z waty. Pokażcie w komentarzach Wasze bałwanki :)


Filmik Jak zrobić bałwanka z waty
Prześlij komentarz