środa, 21 grudnia 2016

Ażurowe bombki z koronkiRobiliśmy już ażurowe bombki ze sznurka typu cotton ball, dziś chciała bym pokazać podobne bombki ale zrobione z koronki.
Takie bombeczki są bardzo romantyczne i eleganckie. Mogą być malutkie lub duże. Mniejsze pięknie będą zdobić choinkę, a duże mogą być niezależną dekoracją np. z lampkami w środku.

Filmik Jak zrobić ażurową bombkę z koronkiMateriały:


Potrzebujemy okrągły balonik, koronkę najlepiej bawełnianą, klej wikol, nożyczki.


Opis wykonania:


Nadmuchujemy balonik do odpowiedniej wielkości.


Oklejanie zaczynamy od wycięcia odpowiednich kawałków z koronki.
Z drobnej koronki lub siateczki koronkowej wycinamy najlepiej cztery listki (elipsy) długości odpowiadającej połowie obwodu balonika.
Z grubej koronki lub z koronki z pięknym wzorem wycinamy kawałki tak by zachować wzór.


Jeśli wzór ma być po środku można wyciąć jeden duży kawałek i jego brzegi naciąć w postaci czterech "zębów" zwężających się do brzegu.
Kiedy koronkę mamy już przygotowaną natłuszczamy lekko balonik, łatwiej potem odklei się od koronki.
Przygotowujemy klej do usztywnienia koronki.
Ja najlepiej lubię robić takie bombki usztywniając je klejem z wikolu rozcieńczonego pół na pół z wodą, ale jeśli ktoś lubi robić bombki cotton ball usztywniane krochmalem lub mąką to te również można lecz będą trochę dłużej schły.
Mamy przygotowane materiały zaczynamy od zmoczenia dokładnie koronki w kleju najlepiej po prostu ją namoczyć przez chwilę i odcisnąć.


Rozkładamy koronkę na gazecie lub od razu jak to mniejsze kawałki oklejamy balon.Duży cały kawałek można związać lub zeszyć nitką.
Dokładnie przyciskamy i doklejamy, kawałeczki koronki muszą na siebie zachodzić, nie powinno być marszczeń i zagięć. W razie czego docinamy.
Możemy jeszcze dosmarować klejem.
Jak wszystko doklejone zostawiamy do wyschnięcia najlepiej powieszone.
Czekamy ok 24 godzin aż porządnie wyschnie.
Usuwamy balonik.


Wyschnięta bombka jest twarda i sztywna.


Możemy do środka włożyć lampki lub po prostu dodać kokardę.Ażurowe bombki na przezroczystej podstawie


Takie wykonanie ażurowej bombki nie jest łatwe ale można podobnie wyglądającą bombkę zrobić nieco prościej.
Potrzebujemy do tego zamiast balonika przezroczystą szklaną lub plastikową podstawę. Jeśli jest otwierana możemy do środka nasypać odrobinę brokatu.


Koronkę wycinamy podobnie jak chcemy okleić cała bombkę, lub po prostu na podstawę naklejamy wycięte wzory.


Używamy kleju wikolu lub kleju w sprayu. Wikol dłużej schnie, klej w sprayu łapie błyskawicznie, ale bardzo mocno brudzi i ciężko się zmywa (jak zaschnie trzeba robić to zmywaczem).
Przyklejając koronkę pamiętamy by smarować koronkę a nie bombkę bo klej mimo że po wyschnięciu zrobi się przezroczysty jednak pozostawi matowe nieładne ślady.Zamiast koronki możemy użyć np. gałązek tui (żywotnika) też daje to piękny efekt.


Lub jednego i drugiego.

Prześlij komentarz