piątek, 23 grudnia 2016

Bombki oklejane od ziarna i kaszy do brokatu


Dziś tuż przed świętami, kiedy trudno znaleźć dużo czasu na wykonanie skomplikowanych ozdób, pokażę najprostszy sposób na wykonanie ciekawych i efektownych bombek, a mianowicie bombki oklejane różnymi materiałami sypkimi.
Możemy bombki okleić ziarnami, kaszami, grubym lub drobniutkim brokatem i wieloma innymi sypkimi materiałami. Oklejać je jednym materiałem lub mieszać ze sobą. Nie zależnie od materiału oklejanie w zasadzie będzie takie samo.
Używamy kleju wikolu lub masy strukturalnej z wikolu.
Pokażę proste oklejanie bombki na jeden kolor i trochę bardziej skomplikowane tworzenie wzoru.

Filmik Jak zrobić bombkę ze wzorem oklejaną ziarnami
Bombka oklejana kaszą lub ziarnami


Najprościej naszą bombkę okleić kaszą lub ryżem, zwykle są pod ręką i trochę zawsze w domu się znajdzie.
Zaczynamy od nasypania naszej kaszy do pojemniczka lub miseczki większej od naszej bombki.
Bombkę jeśli jest styropianowa lub z papier mache możemy nabić na patyczek, szklaną będziemy trzymać w ręku.Smarujemy całą bombkę dokładnie wikolem
i "zamaczamy" w naszym pojemniczku z kaszą, to jednak nie wystarczy część kaszy się przyklei ale pozostaną dziury. Teraz dodatkowo posypujemy reszta kaszy bombkę i dociskamy kaszę do kleju starając się by było równo przyklejone.Po obsypaniu pozostawiamy bombkę do wyschnięcia na ok 24 godziny.


Taka bombka może pozostać w kolorze naturalnym lub możemy ją pomalować i dodać brokat po zaschnięciu.
Bombka brokatowa


Brokat może być gruby wtedy postępujemy podobnie jak przy kaszy,

 lub bardzo drobniutki (najczęściej), wtedy dajemy mniej kleju i smarujemy bombkę cienką warstwą. Tu możemy też użyć kleju w sprayu, ale uwaga on bardzo szybko zasycha.Dalej robimy podobnie.W ten sposób uzyskujemy piękne bombki tradycyjnie błyszczące, lub zrobić śliczne brokatowe gwiazdeczki.Możemy też tak odnowić stare bombki szklane, z których np złuszczyła się farba, lub ich kolor nam nie odpowiada.
Bombki ze wzorem


Oprócz oklejenia bombek na jeden kolor co możemy doskonale zrobić nawet z maluchami, możemy na naszych bombkach uzyskać różne wzory i faktury zarówno robiąc bombki z ziaren i kasz jak i z brokatu.

Potrzebujemy do tego różne ziarna lub kasze (lub różne kolory brokatu) i taśmę maskująca lub inną taśmę klejącą.
Zaczynamy od naklejenia wzoru z taśmy na bombce. Wzór może być prosty (zwłaszcza przy grubych ziarnach czy kaszy) lub bardzo skomplikowany i wielokolorowy (to, raczej przy bardzo drobniutkiej kaszy np. kuskus czy kaszy mannej lub przy drobnym brokacie).Możemy wtedy wyciąć wzór w taśmie lub nakleić ciekawe naklejki, czy samodzielnie zaprojektowane wzory na foli samoprzylepnej.
Wzór naklejony, smarujemy klejem. 

Możemy smarować spokojnie albo całą bombkę, albo jak nam się uda mniej więcej tam gdzie ma być pierwszy "kolor".To bez znaczenia bo i tak zdejmiemy taśmę z klejem.Teraz obsypujemy naszą bombkę odpowiednim materiałem tak jak przy bombce gładkiej. I chwilę czekamy aż zaschnie, ale nie za długo by klej nie przykleił za mocno taśmy.Po chwili zdejmujemy taśmę i pozostaje widoczny wzór.

I po jej zdjęciu, smarujemy klejem w miejscu gdzie była taśma i obsypiemy drugim kolorem. 


Można to zrobić od razu lub zaczekać aż klej zaschnie ok 12 godzin, tak jest bezpieczniej.
Po zakończeniu pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny, wtedy klej stanie się niewidoczny.
Powstaje piękny niepowtarzalny wzór z ziaren


lub z brokatu.
Prześlij komentarz