czwartek, 1 września 2016

Podkładka z ceramicznego kaflaCzasami w domu zostają jakieś niepotrzebne resztki kafelków, lub kupowaliśmy próbki kafli i nie wiadomo co z tym teraz zrobić.  Proponuje zamienić je w podkładki np pod talerze lub garnki, albo po prostu oryginalne obrazki.
Dziś pokażę jak wykorzystać specjalne markery do malowania na ceramice by zrobić taką piękną niepowtarzalną podkładkę.

Każdymi farbami do szkła można oczywiście również malować na ceramice i uzyskiwać podobne efekty jak wtedy gdy malujemy na szkle czy lustrze. 
Farby witrażowe są przezroczyste dają świetne efekty głębi i delikatności obrazkowi. Możemy świetnie nimi malować obrazki i obrazy np. na kafelkach i innych wyrobach ceramicznych. 


Farby spirytusowe nie muszą być utrwalane, ale farby wodne trzeba wypalać w piekarniku, wtedy trzymają się długo i trwale.
Tymi farbami można również oczywiście malować na kubkach i wszystkich innych ceramicznych wyrobach używając miękkich cienkich pędzelków najlepiej dobrej jakości, bo farby są wrażliwe na pozostawienie smug.


Zdecydowanie prostszą zabawą jest ozdabianie ceramiki przy pomocy markerów do ceramiki i szkła. 


Jest to po prostu farba do szkła i ceramiki w specjalnym dozowniku przypominającym flamaster. Można nim bez problemu rysować linielub wypełniać kształty. 
Pozwala to na dużo łatwiejsze i bardziej intuicyjne stosowanie jej do ozdabiania szkła czy ceramiki. np starych niepotrzebnych już kafelków z których powstanie w ten sposób fajna podkładkaFarba do szkła i ceramiki w markerze utrwala się w wysokiej temperaturze około 130 stopni C np. w piekarniku, 
w związku z tym nasza podkładka jest odporna na gorąco.

Oto filmik: Jak ozdobić podkładkę z kafla prostymi rysunkami kotków
Zaczynamy od wytarcia kafla i narysowania naszego rysunku cienkim zmywalnym flamastrem.Potem pociągamy linie markerem i ścieramy resztki flamastra po wyschnięciu farby.Jedyną wadą markerów jest ich stała grubość trudno narysować drobne cienkie linie, więc rysunki łatwiej zrobić nieco większe.
Na koniec wypiekamy kafelek w piekarniku przez ok 30 min w temperaturze 130 stopni C.Bawiąc się z dziećmi możemy im pozwolić na dowolną właściwie inwencje twórczą, markery kiedy są mokre ścierają się bez problemu, zasychają po ok 10 -15 min, ale z rąk można je dalej bez problemy zmyć, a z innych przedmiotów zdrapać. 
Dopiero po utrwaleniu w piekarniku stają się odporne na ścieranie i mycie.
Prześlij komentarz