poniedziałek, 12 września 2016

Lampiony z białej i kolorowej koronki


Koronkowe lampiony są bardzo romantyczne, możemy je wykonać z koronkowej wstawki, resztek koronek, serwetek czy firanek. 
Pięknie błyszczą migocząc nocą i rzucając urocze cienie wokół. Cały pokój lub ogród ustrojony takimi lampionami mieni się niczym tajemnicza bajkowa kraina światła i cienia.
Pokażę tu kilka przykładów zrobienia lampionów z koronki o różnym stopniu trudności. Ale tak naprawdę wszystko zależy od tego czym dysponujemy, jaką mamy koronkę i jaki pojemniczek na świeczkę.
W najprostszej wersji przygotowanie trwa kilka minut plus oczekiwanie aż zaschnie, a możemy wykonać go nawet z maluchami jeśli pomożemy przyciąć im koronkę. To też może być wspaniały pomysł prezent.


Film Jak wykonać koronkowe lampiony

Kolorowy lampion z koronką wewnątrzMateriały:


Kwadratowe szklane osłonki na doniczki w różnych kolorach, cienka wstawka koronkowa, wikol, lub klej w sprayu, podgrzewacz.


Opis wykonania:


To bardzo prosty lampion, do wykonania z każdego niewielkiego skrawka koronki. Takiego byle zasłaniał podgrzewacz w osłonce lub w słoiczku.


Odmierzamy odpowiedni kawałek koronki który pokryje wewnętrzną ściankę osłonki.
Koronkę smarujemy klejem wikolem lub pryskamy klejem w sprayu.

Wklejamy do środka osłonki dociskając mocno.


Wstawiamy podgrzewacz.


Uwaga lepiej od razu nie zapalać świeczki zwłaszcza, kiedy używaliśmy kleju w sprayu, bo koronka może się zapalić, ale kiedy klej wyschnie jest już bezpiecznie.Lampion z koronkowej serwetki
Materiały:


Słoiczek, koronkowa serwetka lub serwetka wykończona koronką, klej w sprayu lub wikol może też być klej z mąki ziemniaczanej, dwie gumki recepturki.

Opis wykonania:


Z serwetki wycinamy wzór koronki tak aby pasował do naszego słoiczka.


Smarujemy koronkę klejem lub zamaczamy w krochmalu z mąki ziemniaczanej i zdejmujemy nadmiar


 i przyklejamy do zewnętrznej strony słoiczka. 


Aby nasza koronka dobrze się przykleiła, zwłaszcza jeśli kształt słoiczka nie jest prosty  dociskamy koronkę zakładając gumki i czekamy aż wyschnie.


Po zaschnięciu cały słoiczek jest oklejony i koronka przylega dokładnie


Możemy nie zakładać gumek na górę słoiczka wówczas koronka będzie odstawać co może dać ciekawy efekt.
Wiszący koronkowy lampion


Materiały:


Słoiczek, w miarę sztywny drucik, koronkowa wstawka, klej w sprayu, lub wikol, kombinerki i obcęgi do cięcia drutu.Opis wykonania:


Zaczynamy od wykonania rączki z drutu. Owijamy słoiczek, zdejmujemy i zaginamy końcówki. Nakładamy i doginamy by się dobrze trzymały.


Następnie odmierzamy koronkę tak by pokrywała słoiczek i smarujemy lub pryskamy ją klejem. Oklejamy słoiczek.


Pozostaje tylko miejsce przyczepienia drucika. Tu docinamy wąski kawałek koronki i naklejamy na szyjkę słoiczka z drucikiem.


I nasz lampion gotowy możemy zapalać.

Świecznik w małej puszeczce


Jeszcze jednym prościutkim lampionik z koronki jest świeczniki z małej puszeczki po koncentracie lub kociej karmie oklejony koronką.
Na złotej puszeczce koronka pięknie się odcina. Możemy dodać uchwyt z drucika by był to wiszący lampionik (piękny do ogrodu) w puszeczce akurat mieści się podgrzewacz.


Puszeczkę można po nakłuwać gwoździkiem we wzorki. Te puszeczki są cieniutkie i łatwo się przebijają.

Dla przypomnienia
A oto jeszcze kilka pomysłów:

 tym razem z kolorową koronką, 


do wykonania lampionu możemy użyć np dużego kieliszkaPrześlij komentarz