poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Osłonki na doniczki z lustrzanej mozaiki


Dzisiaj znów sięgamy po stare płyty CD i tym razem zrobimy mozaikową ozdobę do domu lub ogrodu. 
Zrobimy doniczkę na kwiaty oklejoną lustrzaną mozaiką. 
Takie doniczki i osłonki na doniczki można wykorzystać do dekoracji domu (świetnie wyglądają w łazience), balkonu lub tarasu.
Lustrzana mozaika odbija zieleń i kolory ogrodowych roślin co powoduje, że donice z jednej strony znikają i wtapiają się w otoczenie z drugiej jednak przyciągają uwagę nagłymi błyskami odbitego słońca.
Będą też pięknym dopełnieniem innych wykonanych z płyt CD ozdób lustrzana mozaika ramek (ramki z lustrzanej mozaiki), lampionów (lustrzane mozaikowe lampiony) i pudełek (pudełeczka oklejane lustrzaną mozaiką).

Osłonki na donice z lustrzanej mozaiki


Materiały:


Stare doniczki lub osłonki po kwiatkach, albo odpowiedniej wielkości pojemniczki (jeśli robimy osłonkę) ja użyłam plastikowych, lecz tak samo można wykorzystać donice ceramiczne. 

Stare płyty CD, klej wikol lub masa strukturalna na wodoodpornym wikolu, ostre mocne nożyczki.
Filmik: Jak wykonać osłonkę na doniczkę oklejaną lustrzaną mozaiką z płyt CDOpis wykonania:


Jak zwykle zaczynamy od pocięcia płyt na małe kawałki, 
jeśli donice są bardzo duże nasze kawałki też mogą być nieco większe, ale do malutkich doniczek kawałeczki muszą być małe by nie odstawały od wypukłej powierzchni.Jeśli to zabawa z małymi dziećmi to opiekun lub rodzic musi płyty pociąć dla dziecka, bo płyty są twarde i trudne w cięciu. Jeśli płyty łamią się za bardzo to można namoczyć je przez chwilkę w glicerynie wtedy łatwiej je pociąć.
Poprzednio w zabawach dla dzieci polecałam lustrzaną mozaikę z folii lub papieru 
ale taki materiał nie bardzo nadaję się do oklejania doniczki, ewentualnie można zrobić oklejaną folią osłonkę.
Tnąc płyty na kawałeczki możemy wycinać równe kwadraciki lub trójkąciki, a następnie łatwo układać z nich równy wzór,
 jednak takie cięcie jest dość trudne bo płyty mogą złamać w niekontrolowanym miejscu lepiej wtedy mieć w zapasie po prostu więcej płyt.Możemy też pociąć płytę na różnorodne dowolne kawałeczki i przyklejać jak puzzle. Taką zabawę polecam dla dzieci. Dopasowywanie kawałeczków i układanie z nich wzorów to świetne ćwiczenie na rotacje przestrzenne i koordynację wzrokowo ruchową. Ćwiczenia te rozwijają system poznawczy i rozwój inteligencji przestrzennej. A taka doniczka wygląda moim zdaniem ciekawiej.Kiedy mamy już piękną kupkę pociętych płyt (na małą doniczkę wystarczą trzy płyty) możemy zacząć oklejanie.
Małe doniczki i osłonki spokojnie możemy oklejać samym wikolem jeśli kawałeczki płyt są również malutkie (tak, jak pokazałam na filmiku). 


Jednak kiedy kawałeczki są nieco większe lub osłonka ma być większa i mocniejsza lepiej użyć masy strukturalnej. Wykonujemy masę strukturalną z wodoodpornego kleju wikolu, kaszki mannej lub tym razem można też użyć przesianego piasku, zwłaszcza robiąc duże, ogrodowe donice i barwnika lub farby akrylowej.
Mieszamy wszystkie składniki, aż uzyskamy konsystencje mniej więcej serka homogenizowanego.


Filmik: Jak wykonać masę strukturalnąTeraz masą strukturalną (lub wikolem) smarujemy naszą donicę, grubo, po małym kawałku zaczynając od dołu i zwracając uwagę by kawałeczki nie wystawały poza brzeg dna (doniczka będzie się wtedy bujać).następnie oklejamy całość kawałkami mozaiki.
Dno donicy zostawiamy nie oklejone by woda mogła przesiąkać również jeśli to osłonka bo wtedy równo stoi. 
Brzeg warto wykończyć masą strukturalna lub konturówką by ostre brzegi płyt nie pokaleczyły nas gdy będziemy coś sadzić w doniczkach. Jeśli oklejany pojemniczek ma wywinięty brzeg oklejamy pod krawędzią.
Teraz wystarczy nasypać ziemi i posadzić kwiatki, lub wsadzić doniczkę do osłonki.


Pięknie nasze doniczki i osłonki wyglądają w komplecie z ramkami i lampionami.


Prześlij komentarz