poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Bajkowe motylki ze starych rajstopekDziś pokażę jak wykonać piękne bajkowe motylki, które mogą być wspaniałą ozdobą, dziecinnego pokoju, doniczek z kwiatkami, lub po prostu tworzyć piękną letnią kompozycję z kwiatami.
Wykonanie ich jest proste, choć wymaga nieco siły, bo podstawa motylka jest z drutu, tak więc możemy je przygotować dla naszych dzieci lub wspólnie, same dzieciaki muszą być nieco starsze by zrobić takie motylki.

Materiały:


Potrzebujemy miękki cienki drut, ale nie może być zbyt wiotki. Najlepiej bez izolacji, na druciku izolowanym np ogrodniczym też da się zrobić ale trudniej naciąga się skarpetkę.Do drutu przydadzą się narzędzia czyli kombinerki i ewentualnie obcążki do cięcia, oraz podstawka do wyginania, potrzebna by wygiąć równe kółka. Ja wykorzystałam butelką i rolkę po papierze toaletowym, ale w zależności od wielkości motylka może to być coś większego lub mniejszego.Skrzydła motylkowi wypełnimy naciągniętą starą rajstopką najlepiej kolorową, lub skarpetką, czy pończochą. Świetnie sprawdzają się takie ze wzorami i ozdobami.
I w zasadzie to wszystko, dodatkowo można pomalować motylki lakierami do paznokci, farbami akrylowymi, klejami z brokatem lub posypać sypkim brokatem i polakierować lakierem do włosów.
Filmik Jak samodzielnie wykonać bajeczne motylki, ze starych rajstopOpis wykonania:


Zaczynamy od przycięcia dwóch kawałków drutu długości po ok 1/2 m.


Pierwszy kawałek: zaznaczamy środek i od środka zawijamy po jednej stronie duże kółko wokół butelki. Koniec drucika zawijami za pomocą kombinerek na środku.Następnie drugi koniec zwijamy w podobna pętelkę.
Powstają dwa kółka połączone ze sobą.Teraz modelujemy z nich skrzydełka. Lekko je wyciągając i przyginając. Pamiętamy, że jedna strona musi być bardziej płaska (tam będzie druga para skrzydełek).Drugi kawałek drutu:
Tu postępujemy podobnie, ale zawijamy drut na mniejszej podstawce np rolce po papierze. Drut jest dłuższy więc zostaje wąs. Zawijamy go i zostawiamy.

Tak samo z drugiej strony.
Teraz powstały dwa kółka połączone w środku z dwoma wąsami.
To małe tylne skrzydełka motylka i czułki.Układamy i modelujemy skrzydełka, zawijamy końce czułków.
Mamy dwie pary skrzydeł. Nie łączymy ich.


Teraz ucinamy rajstopkę. Odcinamy górę i stopkę.
Możemy odciąć kawałek, lub zawinąć na jednej parze skrzydełek i dopiero wtedy odciąć.
Na skrzydełkach naciągamy mocno ale tak by nie zdeformować ich za bardzo (w razie czego można poprawić).Tak samo robimy z druga parą.Kiedy obie pary są gotowe łączymy motylka. 
Dolną parę ustawiamy czółkami pod  górną. Można końcówkami po prostu związać lub można go skleić.Na koniec ozdabiamy lakierami do paznokci, brokatem lub fluorescencyjna konturówką

I gotowe, a to kilka wariantów motylków.


I kilka aranżacji.
na patyczkach w doniczkach


wiszące na sznureczkachprzyklejone taśmą dwustronną

Prześlij komentarz