czwartek, 14 lipca 2016

Lampiony zdobione kolorowymi zaciekami z lakierów
Pomysły na proste do wykonania lampiony, to coś co zawsze jest atrakcyjnym tematem zwłaszcza w lecie, kiedy takie lampiony przydają się by rozświetlić wieczór na tarasie czy balkonie, a może zmienić całkiem jego kolorystykę.
Dzisiejszy pomysł to coś, co nie wymaga absolutnie żadnych umiejętności i sprawności plastycznej, zajmuje dosłownie parę minut, a zmienia proste szklaneczki czy słoiczki w niesamowite kolorowe migotliwe lampiony. To również pomysł na stworzenie romantycznego wieczoru gdy jesteśmy np. pod namiotem lub w innym miejscu gdzie możemy wykorzystać tylko to co mamy.

Materiały:


Potrzebujemy szklaneczkę, kieliszek lub słoiczek, które będziemy ozdabiać (mogą też być denka z dużych plastikowych butelek po napojach), woda, stare resztki lakierów do paznokci (lub odrobina lakieru, który właśnie mamy w torebce) oraz pojemniczek z wodą na tyle duży by swobodnie zmieściła się w nim ozdabiana szklaneczka czy słoiczek.


Uwaga nie da się uniknąć ubrudzenia pojemniczka z wodą lakierem, więc albo musi być on jednorazowego użytku albo potrzebujemy sporo zmywacza do paznokci (acetonu) do umycia go.

Filmik: Jak wykonać lampiony z zacieków lakieru
Opis wykonania:


Zaczynamy od napełnienia naczynka na wodę (miski lub kubełka) wodą w ok 2/3, nie więcej bo po zanurzeniu ozdabianego przedmiotu woda nie może się wylewać.
Teraz wylewamy na powierzchnię wody lakier do paznokci, nie gwałtownie ale delikatnie małą strużką rozlewając go "esy-floresy".


Możemy zrobić to jednym lub kilkoma kolorami lakieru.
Lakier jest na bazie rozpuszczalnika acetonowego, nie łączy się z wodą ale pływa po powierzchni.
Uwaga czasem duża kropla lakieru staje się zbyt ciężka i może opadać na dno, dlatego ważna jest delikatność.
Teraz delikatnie zanurzamy nasz słoiczek czy szklaneczkę w wodzie najlepiej bokiem (woda nie powinna nalać się do środka). Możemy przekręcać, obracać, zbierając lakier z powierzchni wody.
Wyjmujemy i stawiamy do wyschnięcia do góry denkiem.Możemy tak ozdobić szklaneczki i słoiczki ale także kieliszkiCzy po prostu przezroczyste denka od dużych butelek po napojachKiedy lakier dobrze wyschnie wkładamy do środka świeczkę lub podgrzewacz. Można go wkleić za pomocą taśmy dwustronnej jak denko od butelki jest nierówne

 i podziwiamy grę świateł na kolorowych szybkach.Efekt jest w miarę trwały ale lakier po dłuższym czasie 1-2 sezonach może zacząć się łuszczyć, jeśli lampion ma być bardzo trwały możemy wykonać tą samą operację z wykorzystaniem profesjonalnych farb do szkła (ale spirytusowych nie wodnych). Takie farby można kupić w sklepie creativehobbyJeśli robimy sobie na taras czy balkon takie lampiony, możemy do kompletu w ten sam sposób ozdobić osłonki na doniczki zarówno ceramiczne jak i plastikowe.Prosty, szybki sposób na nową letnią aranżację balkonu, lub kolorowy rozświetlony romantyczny wieczór.
Prześlij komentarz