poniedziałek, 18 lipca 2016

Kolorowe bransoletki z kleju
Dzisiejsza zabawa, którą pokazuje, czyli samodzielne robienie kolorowych bransoletek z silikonowego kleju, przeznaczona jest głównie dla dziewczynek, ale oczywiście chłopcy i panowie mogą ją wykorzystać by zrobić np. prezent dla swoich pań.
Niestety nie jest to zabawa, w którą maluchy mogą bawić się same, bo wymaga użycia kleju na gorąco, muszą w tym pomóc starsi opiekunowie.
Jednak po wykonaniu zasadniczej części, bawić się, ozdabiać, malować bransoletki mogą dzieci już dowolnie same.

Materiały:


Do wykonania podstawy takiej bransoletki potrzebny nam będzie przede wszystkim klej na gorąco wraz z pistoletem.


Dodatkowo potrzebujemy czegoś na zapięcie i pincetki do umieszczenie tego w kleju. Można wykorzystać stare zapięcie od urwanej bransoletki czy wisiorka. Nawet jeśli ma np. popsute mocowanie, nie szkodzi, my będziemy zapięcie mocować w kleju.
Ja wykorzystałam stare zawieszki do kolczyków. To ładny haczyk na tyle długi, że bransoletka sama się nie rozepnie a jednocześnie łatwy w zapinaniu. Natomiast z drugiej strony po prostu małe kółeczko od łańcuszka.


Oczywiście w sklepie creativehobby można kupić z kila złotych lub nawet kilkadziesiąt groszy, kółeczka i zapięcia do wisiorków i bransoletek.
Natomiast do ozdoby można wykorzystać farby akrylowe (zwykłe plakatówki owszem też, ale mogą brudzić ręce), lakiery do paznokci, brokaty, koraliki, muszelki, cekinki, czy brylanciki, oraz różnobarwne lub brokatowe same kleje.
Jeszcze jednym ważnym elementem jest podstawka na której będziemy tworzyć bransoletkę. Może to być kawałek szkła, ale uwaga na brzegi. Możemy też wykorzystać plastikową tackę czy wieczko od pudełeczka. Jedynym warunkiem jest, że plastik musi być wytrzymały na gorąco. Warto polać go wcześniej gorąca wodą by sprawdzić czy się nie odkształca.

Filmik: Jak wykonać samodzielnie kolorową bransoletkę z silikonowego kleju.
Opis wykonania:


Wykonanie bransoletki jest w zasadzie zawsze takie samo, możemy ją jednak różnie ozdabiać. Pokazuje dalej trzy grupy sposobów ozdabiania bransoletek.
Zaczynamy jednak od zaplanowania długości naszej bransoletki. W tym celu dowolnym sznureczkiem lub wstążeczką mierzymy nadgarstek tak by było trochę luzu i bransoletka mogła się układać.


 Teraz naszą miarkę przykładamy do tacki na której będziemy robić bransoletkę i odznaczmy długość.Możemy zaczynać.
Podstawą bransoletki jest klej na gorąco. To silikon rozpuszczający się pod wpływem wysokiej temperatury i zastygający w temperaturze pokojowej. Takie kleje można dostać w wielu kolorach również srebrzyste i brokatowe, ale najczęściej spotykamy przezroczysty.
Przygotowujemy zapięcie, by było nam wygodnie, bo klej szybko zasycha, najlepiej użyć pincetki.
Wyciskamy klej kropeczkami bliziutko, jedna obok drugiej. Klej się lekko rozlewa i kropki łączą się pozostawiając jednał ładny kształt karbowania.


Do pierwszej kropki wciskamy kółeczko zapięcia , tak by tkwiło w niej w 1/3 mniej więcej.


Do ostatniej wkładamy kolczyk (lub inną zapinkę).Teraz trzeba poczekać aż wszystko dobrze wyschnie i będzie zimne.
Kiedy klej zastygnął i jest zimny możemy oderwać go od gładkiej powierzchni plastiku. W razie konieczności można użyć siły sam klej jest bardzo mocny.


Tak przy okazji, domyślacie się dlaczego klejąc różne rzeczy klejem na gorąco czasem klej odpada?
No waśnie, powierzchnia jest zbyt gładka. Taką bardzo gładką powierzchnię warto trochę zmatowić np. papierem ściernym, wtedy lepiej trzyma klej.
Ale teraz będzie lepiej odchodził z bardzo gładkiej.
I tak podstawowa wersja naszej bransoletki gotowa. Pora na ozdabianie.

Malowanie:


Najlepiej malować naszą bransoletkę zanim zdejmiemy ją z tacki, ale wówczas gdy klej już dobrze wyschnie i wystygnie. Bransoletka równo leży i wygodnie ją malować.


Do malowania świetnie można użyć kolorowych lakierów do paznokci np. w modnych w tym sezonie pastelowych odcieniach lub brokatowych, metalicznych czy opalizujących. Jeśli używamy kilku kolorów lepiej poczekać aż jeden wyschnie i malować następnym.Możemy też użyć farb akrylowych, wtedy młodsze dzieci mogą swobodnie malować, to farby wodne i bezpieczne.
Możemy też wykorzystać farby do malowania szkła, dają transparentne ciekawe efekty, 


możemy też użyć konturówek do szkła, dla uzyskania srebrnych, złotych czy miedzianych efektów.
Nie polecam zwykłych wodnych farb, bo bawiące się bransoletką dziecko, kiedy się spoci będzie miało brudne rączki.

Doklejanie ozdób


Tym razem musimy zacząć ozdabianie jeszcze zanim klej zaschnie. Możemy pincetą przyklejać kolejne koraliki lub brylanciki, nakładać małe muszelki lub kamyki na kropeczki z kleju.


 Ale uwaga klej jest bardzo gorący lepiej nie robić tego palcami. Dla dzieci to bardzo dobre ćwiczenie koordynacji mięśniowo-ruchowej oraz napięcia i siły mięśniowej dłoni.
Możemy też posypywać brokatem lub maleńkimi koralikami, a one same się przykleją.


Wykorzystanie już barwionego kleju


Ten sposób jest najprostszy, jednak jeśli nie mamy kilku pistoletów na klej jesteśmy w zasadzie skazani na jeden kolor w jednej bransoletce bo laseczek kleju nie bardzo da się wymienić.Jednak jak już mamy np. brokatowo-złoty klej, to po zrobieniu bransoletki możemy z końcówki zrobić jeszcze wisiorek i kolczyki.
Miłej zabawy.Prześlij komentarz