czwartek, 30 czerwca 2016

Listkowe odbijanki na koszulkach i nie tylko
Dziś chciałabym zaproponować zabawę absolutnie dla każdego, a mianowicie odbijane wzory na koszulkach (oczywiście mogą być na każdym materiale torebkach, serwetkach spodniach).
Pokażę dziś odbijane listki, ale w ten sam sposób możemy bawiąc się z dzieckiem odbijać rączki, kwiatki, nawet zabawki i wzory z dekoracji.

Materiały:


Dowolny materiał na którym chcemy odbić nasz wzór. Ja wykorzystam kolorowe podkoszulki i stare dżinsy. To co chcemy odbić w tym wypadku będą to różnokształtne liście. Gruba tekturka do podłożenia, białe kartki oraz farby akrylowe.Farby akrylowe mają taką właściwość, że rozpuszczają się w wodzie, ale tylko do momentu zaschnięcia, potem stają się całkowicie wodoodporne. Możemy do tej zabawy oczywiście użyć specjalistycznych farb do materiału, ale to tak naprawdę tylko farby akrylowe.
Bawiąc się z maluchami możemy użyć zwykłych farb plakatowych, a kiedy koszulka się znudzi uprać ją i farba się spierze.
Malowane farbami akrylowymi koszulki (podobnie jak plamy z farb akrylowych) można prać w pralce i nie spierają się, dlatego często poplamione farbami ubrania przerabiam na malowane.

Filmik: Jak odbijać listki na koszulkachOpis wykonania:


Zaczynamy od znalezienia odpowiednich listków. Zwracamy uwagę na ich kształt, strukturę żyłek, fakturę. Lepiej by były wyraźne, nierówne i lekko chropowate. Gładkie równe listki odbiją się jako jednolita okrągła plama.Teraz wybieramy podkoszulkę i warto lekko ją uprasować lub wyprostować, na mocnych zagięciach kiepsko odbiją się wzory.
Do środka podkoszulki wkładamy tekturkę. Musi być gruba (papier to za mało) bo inaczej poplamimy drugą stronę koszulki, a wodna farba łatwo przemaka materiał i papier.Mamy wszystko przygotowane możemy zaczynać.
Listki układamy na kartce wyraźniejszą stroną do góry i dokładnie pokrywamy grubą warstwa gęstej farby w takim kolorze który pasuje do naszej podkoszulki (można też w kilku kolorach).Kiedy listek jest dokładnie pokryty farbą ostrożnie podnosimy go z kartki i kładziemy stroną posmarowaną farbą na podkoszulkę. Następnie przykrywamy cały listek drugą czystą kartką i mocno dociskamy. Czekamy parę minut (1-3 min) i podnosimy kartkę, a następnie zdejmujemy listek.Uwaga ubrudzimy palce farbą nie dotykajmy podkoszulki bo pozostaną ślady.
W ten sposób możemy odbić jeden lub kilka listków, kwiatków itp.
Wzór gotowy teraz wystarczy odczekać by dobrze wysechł i się utrwalił ok 24 h, a najlepiej trochę dłużej i można podkoszulkę nakładać.


Podobnie fajnie wyglądają tak ozdobione szorty z dżinsów.Życzę miłej zabawy i wielu pomysłów, bo tym sposobem można odbijać prawie wszystko (tylko jeśli to coś trwałego pamiętajmy by dobrze zmyć farbę nim zaschnie)Prześlij komentarz