czwartek, 23 czerwca 2016

Lampiony z efektem szronuCiepłe letnie wieczory to moment kiedy chętnie chcemy posiedzieć przy świecach na tarasie lub balkonie, zwłaszcza jak to świece antykomarowe.
Warto jednak by nasze świece zamieniły się w piękne lampiony, poprawia to jeszcze magiczny nastrój takich chwil.
Dziś pokażę właśnie takie lampiony, bardzo proste w wykonaniu i bardzo stylowe, a ozdobić tak można zarówno dowolny słoiczki, szklaneczki czy kieliszki jak i już gotowe antykomarowe świece w szklanych pojemniczkach.

Materiały:


Szklany pojemniczek który przerobimy na lampion czyli słoiczek, szklaneczka, kieliszek, farba akrylowa o efekcie szronu (do kupienia w sklepie creativehobby ), do wykończenia może być srebrna konturówka ( creativehobby) lub serwetki, folia aluminiowa, sznureczek czy koronka i klej wikol.

Opis wykonania:


Prosty oszroniony lampion


Jeśli mamy świece przeciw komarom lub zapachowe, w prostych szklanych pojemniczkach możemy nadać im piękny charakter malując całość farbą o efekcie szronu perłową lub białą.
 Podobnie oczywiście możemy zrobić z każdym kieliszkiem, szklaneczką, miseczką lub słoiczkiem który chcemy przerobić na lampion.


Farbę nanosimy na szkło cieniutką warstwą miękkim pędzelkiem. To bardzo ważne by nie powstały smugi. Jeśli warstwa jest zbyt gruba to tracimy ładny efekt.
Po wyschnięciu lampion gotowy, jeśli to słoiczek wystarczy okleić lub obwiązać górny rancik sznureczkiem, wstążeczką czy koronką.
Ja bardzo lubię matowe szkło zwłaszcza w lampionach, ogień jest wtedy ładnie rozmyty.Nawet bez stosowania innych dodatków taki słoiczek czy szklaneczka nabiera zupełnie innego charakteru.


Możemy w ten sposób również pomalować np. przezroczysty klosz lampy naftowej.


Oszroniony lampion wykończony konturówkąNasze kieliszki lub szklaneczki pomalowane farbą o efekcie szronu możemy jeszcze wykończyć wzorem namalowanym konturówką.
Do matowej bieli lub perły najlepiej wygląda srebrna konturówka, ale to zależy od naszych preferencji.Wzór można sobie wcześniej narysować na kartce i podłożyć lub po prostu poeksperymentować.
Jeśli to słoiczek brzeg wykańczamy np. folią aluminiową lub srebrną koronką czy sznureczkiem.


Lampion z oszronionym decoupage


To uproszczony przepis na decoupage bez użycia specjalistycznych farb i klejów, ale na świecznik własnej roboty wystarczy. 
Jednak jeśli ktoś chciałby zrobić to specjalistycznymi materiałami to w sklepie creativehobby są dostępne.
Zaczynamy od pomalowania całego słoiczka białą farbą akrylową efekt szronu i wybrania wzoru.


Jeśli nie mamy takiej farby, możemy też użyć transparentnej farby akrylowej, a jeśli mamy tylko farbę kryjącą to spróbujmy ją rozwodnić, ale efekt może nie być dobry bo farba może się nie rozprowadzać równo, wtedy wzorów trzeba nakleić więcej.
Wybieramy wzór z serwetki. Można wyciąć tylko paseczek na dole szklaneczki czy fantazyjny wzór na boku słoiczka.Rozdzielamy serwetkę na trzy warstwy. Wykorzystujemy tylko jedną, tą z najsilniej odbitym wzorem.Smarujemy słoiczek wikolem cienko ale dokładnie. I naklejamy ostrożnie serwetkę. Wilgotnym pędzelkiem dociskamy (palcem możemy zedrzeć). Po zaschnięciu ponownie smarujemy wikolem.
Brzegi wzoru lub cały wzór, możemy po wyschnięciu kleju delikatnie jeszcze raz pomalować farbą o efekcie szronu, ale zależy to od koloru i rodzaju wzoru. Takie pomalowanie zmniejsza jego kontrastowość, więc nie zawsze jest to potrzebne.  


Na koniec możemy całość polakierować bezbarwnym lakierem (lepiej matowym) by wzmocnić trwałość. Po wyschnięciu wzór trzyma się dobrze i mocno. 

Nie nadaje się do mycia w zmywarce, ale wytrzeć z kurzu i umyć można.Jeśli to słoiczek możemy górę okleić masą strukturalną i na niej nakleić ten sam wzór z serwetki lub obwiązać sznureczkiem, czy koronką.
I jeszcze kilka aranżacji w wieczornym ogrodzie
Prześlij komentarz