czwartek, 26 maja 2016

Zabawki z rolek - misie
Wracamy dzisiaj do tworzenia własnych, niepowtarzalnych zabawek, co jest świetnym ćwiczeniem poznawczym, które poza rozwijaniem i usprawnianiem motoryki małej i koordynacji wzrokowo ruchowej (wycinanie i rysowanie) przede wszystkim rozwija wyobraźnię twórczą.
Tym razem pokazuje, jak wykorzystywać niepotrzebne odpady, takie jak rolki po papierze toaletowym do wykonania takich zabawek, a mianowicie dzisiaj zrobimy misie. Takie misie mogą być też świetną zabawką dla maluchów na Dzień Dziecka.


Materiały:


Do tej zabawy potrzebujemy zwykłe rolki po papierze toaletowym. Rolka będzie podstawą misia i ewentualnie piłeczkę pingpongową na główkę misia
Piłeczkę będziemy malować farbami wodnymi, rolkę też można pomalować.


Rolki również będziemy oklejać papierem kolorowym, krepiną i bibułą ale można je okleić również papierem pakowym czy gazetowym.
Na koniec pokaże misie z mniej typowych materiałów: sznurka, popcornu i płatków kosmetycznych.
Do niektórych elementów można też wykorzystać piankę do zabaw plastycznych lub piankę z np podstawek do talerzy.
Jeśli wykorzystujemy tylko papier to wystarczy nam klej do papieru, ale piłeczki, piankę, lub koraliki czy wstążki lepiej doklejać wikolem.

Opis wykonania:


Kiedy dziecko zdecyduje co będzie robić, w jakim kolorze i wybierze odpowiednie materiały, zaczynamy tworzyć nasze misie.

Miś dla maluchów


Prostą rolkę po papierze toaletowym oklejamy krepiną lub innym papierem na kolor brązowy lub malujemy na brązowo i pozostawiamy do wyschnięcia, to będzie kolor naszego misia. Oczywiście to dziecko decyduje o kolorze misia i jak będzie chciało to miś może być biały polarny, lub bajkowy różowy czy niebieski, może też pozostać szary, jak rolka.


Wycinamy ze sztywnego kartonu lub pianki dwa kółeczka na uszy, większe na pyszczek malutkie na nosek, oraz prostokąciki, które z jednej strony zaokrąglimy na łapkiWycinamy też oczki z papieru lub robimy ruchome (ruchome oczka)

Potem doklejamy uszki, łapki, oczki i nosek. Łapki można zgiąć na końcach przed przyklejeniem będą bardziej przestrzenne
Teraz możemy wyciąć owal na brzuszek i dokleić pod pyszczkiem, to możemy również pomalować,
możemy też misiowi zrobić spodenki. Czyli dolną część rolki oklejamy papierem w innym kolorze np serwetką w kratkęMiędzy nóżkami robimy trójkątne nacięcie by podkreślić spodenkiNa koniec jeszcze wycinamy i doklejamy malutkie kółeczko z tyłu, to ogonek.

 możemy dodać mu pasek, szelki, guziczki.


I prosty miś gotowy

Miś z główką z piłeczki


Zaczynamy od przyczepienia piłeczki do rolki. W tym celu najlepiej rolkę w górnej części trochę naciąć, by piłeczka lepiej leżała i lepiej się trzymała.
Smarujemy brzeg rolki klejem i dociskamy piłeczkę. Można tu użyć kleju wikolu lecz pamiętajmy by odczekać aż klej dobrze wyschnie nim zaczniemy robić coś dalej. Można też piłeczkę przykleić klejem na gorąco (ale to pomaga dziecku opiekun). W tej sytuacji kiedy główka już się trzyma dalej robimy misia podobnie jak w pierwszym ćwiczeniu.
Główkę malujemy farbą, brzuszek oklejamy lub malujemy. Wycinamy, policzki, łapki, uszki oczki i doklejamy.Miś dziewczynka


Oczywiście nasz miś nie musi być chłopczykiem w spodenkach możemy zamiast spodenek zrobić mu spódniczkę.
Zaczynamy tak samo ale proponowałabym do oczek, które również mogą być ruchome (ruchome oczka) dokleić rzęsy, a między uszami dokleić wyciętą z krepiny lub serwetki trawkę, jako włosy.


Teraz dodajemy spódniczkę. Nasz miś mieszka w lesie więc będzie miał spódniczkę z trawki.
Bibułę serwetkę lub krepinę odcinamy, odpowiedniej szerokości, pozostawiając złożoną, a następnie nacinamy by powstała trawka. Taka trawkę rozkładamy i doklejamy w pasie naszego misia.Oczywiście naszej dziewczynce możemy dodać kokardki, torebkę itp.
W ten sposób może powstać cała misiowa rodzina.

Inne misie


Zamiast papierem rolkę możemy okleić watą i płatkami kosmetycznymi. Nasz miś będzie misiem polarnym, białym, miłym i puchatymOkleić popcornem


lub sznurkiem powstanie super "ekomiś", choć to raczej zabawa  dla starszych dzieci lub jeśli chcemy dla malucha zrobić zabawkę na Dzień Dziecka.


Tu do wykonania misia dodatkowo użyłam materiału z worka naklejonego na tekturkę i guziczków na oczka oraz ściągacza na nosek.

Wkrótce kolejne zabawki z rolek, zapraszam.
Prześlij komentarz