czwartek, 12 maja 2016

Kwiaty w kieliszkach - malowanie na szkleMalowanie na szkle, to oczywiście, nie tyko malowane witraże. 
Malowaniu witrażowemu poświęciłam kilka artykułów ale ciekawe efekty można uzyskać również malując na szkle matowymi farbami akrylowymi nie imitując witraży.
Dzisiaj pokażę świetny pomysł na oryginalny prezent dla Mamy lub dla innej bliskiej osoby, a mianowicie kieliszki pomalowane tak by przypominały kwiaty.

Materiały:


Kieliszki, szklaneczki o dowolnym kształcie, ale najlepiej takie by przypominały zamknięty lub otwarty kwiat. Starsze dzieci i dorośli mogą malować na szklanych lub nawet kryształowych kieliszkach dla maluchów polecam kieliszki jednorazowe pleksi (jest teraz duży wybór kształtów i rozmiarów).


Na szklanych kieliszkach jeśli mają być do użytku malujemy akrylowymi lub spirytusowymi farbami do szkła i ceramiki Na kieliszkach jednorazowych możemy malować zwykłymi farbami akrylowymi. Do nich można będzie coś nalać i po zaschnięciu farby (po 24 h) nawet delikatnie je umyć, ale nie w zmywarce i silnymi środkami do mycia.

Opis wykonania:


W pierwszej kolejności zastanawiamy się jaki kwiat chcemy namalować i dobieramy do jego kształtu odpowiedni kieliszek. Lub dobieramy kwiat do kieliszka na jakim chcemy malować.

Warto przyjrzeć się kwiatom pod względem kształtu, ułożenia płatków, ich ilości i rozkładowi. Nie każdy kwiatek na kieliszku będzie dobrze wyglądał.Dla dzieci jest to świetna lekcja obserwacji przyrody i prawdziwie plastycznego spojrzenia na to co chcemy malować. 
Oczywiście w przypadku maluchów nie jest bardzo istotne czy w efekcie namalowany kwiat będzie bardzo przypominał prawdziwy, ale zabawa w obserwacje może być bardzo ciekawa.
Dobieramy kwiat do kieliszka, maluchom pomaga opiekun i tak naprawdę to połowa sukcesu.Teraz zaczynamy malowanie.
Na kieliszku delikatnie zmywalnym flamastrem można narysować kształt, ale uwaga flamaster może mieszać się z wodną farbą i rozmazywać. Ja wolę po prostu malować i dzieciom też tak radzę.
Możemy zacząć od złotej, lub perłowej farby lekko transparentnej lub z efektem szronu. To daje bardzo ciekawy efekt.Pierwszą trudnością, o której należy pamiętać jest to, że malujemy tak jak by odwrotnie. Zaczynamy od widocznego środka kwiatu, bo kwiat będzie widoczny w środku kieliszka.


Na denku nóżki malujemy środek.Malujemy kolory i cienie widoczne wewnątrz kwiatu.Malujemy wewnętrzne płatki,potem zewnętrzne i wykańczamy zewnętrzna stronę kwiatu.


Na końcu nóżkę kieliszka i podstawkę, to łodyżka naszego kwiatka i ewentualne liście.
Po dobrym zaschnięciu jeśli to farby termoutwardzalne ostrożnie wypiekamy w piekarniku.


Jeśli nie potrzeba wypiekać to nasze kwiaty gotowe.

Można zapakować pięknie na prezent lub podać z dodatkiem prawdziwego kwiatu.Prześlij komentarz