poniedziałek, 23 maja 2016

Kwiatki dla mamy


Już niedługo Dzień Mamy, kto jeszcze na ostatni moment potrzebuje pomysłu na prezent dla Mamy, zapraszam. 
Choć najprościej dać mamie żywy kwiatek, gdy jednak ktoś jeszcze chce w ostatniej chwili sam zrobić prezent dla mamy, tak by kwiatek był bardziej trwały i długo stanowił pamiątkę, to przypominam kilka pomysłów na kwiatki z materiałów pod ręką w każdym domu.

Biała różyczka z płatków kosmetycznych


Materiały:


Płatki kosmetyczne ok 8 szt, patyczek do szaszłyka, drucik lub np słomka do picia, gumka recepturka, zielona krepina lub serwetka oraz klej.

Opis wykonania:


Pierwszy płatek kosmetyczny składamy na pół, smarujemy klejem wikolem po stronie złożenia i owijamy koniec patyczka tak by półokrągłe końcówki były na górze.
Kolejny płatek smarujemy na jednym końcu klejem i naklejamy najlepiej na złączeniu pierwszego płatka. Mocno trzymamy bo klej jeszcze mocno nie trzyma.


Następne płatki przyklejamy tak samo starając się by każdy trafiał pomiędzy poprzednie na zakładkę.
Na koniec całość przyciskamy gumką recepturką.
Z krepiny lub serwetki wycinamy pasek ok 2 cm szerokości. Patyczek smarujemy klejem i owijamy krepiną.
Na końcu patyczka z różą zakańczamy owijanie zasłaniając gumkę.


Możemy jeszcze dodać listki i nasza różyczka gotowa.
Może pozostać biała lub możemy ją pomalować, choć ostrożnie bo wata mocno wciąga farbę i robi się ciężka może się odkształcić, ale jeśli chcielibyśmy kolorową róże jest na to sposób.


Czerwona różyczka z polaru


Tą różyczkę wykonujemy podobnie jak różyczkę z płatków kosmetycznych ale do jej wykonania wykorzystujemy kawałki czerwonego (lub oczywiście w innym kolorze, jeśli inny mama woli, lub jeśli mamy akurat inny) polaru, który wycinamy w koła (również 8 szt). Polar to materiał, który jest całkiem sztuczny, lekki, miękki, w ogóle się nie strzępi i bardzo łatwo wycina.
Po wycięciu kółek różyczkę z czerwonego polaru wykonujemy dokładnie tak samo jak różyczkę z płatków.Jeśli zajęcia prowadzimy z maluchami to my możemy wyciąć kółka z polaru i składamy różyczki z dzieckiem. Można zrobić zajęcia z mieszanina płatków i polarowych kółek.

Kolorowa świecowa róża


Rozpuszczamy resztki świeczek lub podgrzewaczy czy wkładów do zniczy w temperaturze ok 150 stopni C w piekarniku i dodajemy kolorowy barwnik, podobnie jak przy wykonaniu czerwonych świeczek na walentynki.
Naszą białą różyczkę z płatków ostrożnie i szybko zamaczamy w rozpuszczonej stearynie i od razu podnosimy.


Nie można za długo trzymać bo wata nasiąka stearyną i robi się za ciężka.
Chwilę trzymamy nad papierem do góry nogami (ogonkiem) kiedy już zacznie zastygać podnosimy i możemy jeszcze wymodelować płatki.

Do takiej różyczki możemy dorobić listki również z woskowanych płatków. Wycinamy listek z płatka kosmetycznego, zanurzamy w zielonym wosku o szybciutko wyciągamy. Nim całkiem zaschnie koniec modelujemy na patyczku.
Po całkowitym zaschnięciu i owinięciu krepiną łodyżki doklejamy listki.

Narcyz biały lub woskowy żółty


Narcyza robimy podobnie tylko tu będzie trochę wycinania. Pierwszy płatek nacinamy po jednej stronie w "zygzaczek" czyli mu robimy ząbki i zawijamy w rurkę doklejając boczki.
Kolejne dwa płatki składamy na pół i wycinamy z nich płatki.
Po wycięciu doklejamy tak jak przy różyczce wokół trąbki. Na koniec również całość zaciskamy gumką.


Gotowy narcyz jest biały, możemy zanurzyć go w wosku i będziemy mieć żółtego żonkila lub tylko samą końcówkę trąbki i będzie biały narcyz.
Wykańczamy tak samo jak różyczkę zieloną krepiną lub serwetką.
Jeśli do stearyny dodamy olejków zapachowych to nasze kwiatki będą jeszcze pachnąć.

Kwiatki z papierowych serwetek


Materiały:


Potrzebujemy kolorowych papierowych serwetek, mogą być jednokolorowe ale jeśli mamy wzorzyste to kwiatki mogą być również bardzo ciekawe. Takie same kwiatki można też wykonać z bibuły lub krepiny albo ze zwykłego papieru kolorowego. Papier można kleić dowolnym klejem do papieru, a do umocowania kwiatków potrzebujemy łodyżek czyli np. patyczków do szaszłyków lub drucików.

Kwiatek z czterech płatków


Składamy serwetkę na cztery (jeśli jest cienka to można jeszcze raz) i szukamy boków, które mają wszystkie brzegi złożone.
Na tym brzegu przykładamy palec i wycinamy wokół.
Powstaje łezka ze złożonym środkiem. Po rozłożeniu powstaje czteropłatkowy kwiatek. W środek kwiatka wkładamy kuleczkę z kawałka w innym kolorze i zaginamy.Takie kwiatki możemy zrobić również z ośmiu płatków składając dwa wycięte płatki.


Żonkil z serwetki


Tu dobrze jak byśmy mieli serwetki w kolorze żółtym.Wycinamy podobne płatki jak w poprzednich kwiatkach i składamy je po dwa. Dodatkowo z prostokątnego kawałka serwetki robimy rulonik, który robimy na kuleczce środka i wklejamy całość w środek płatków.
Łodyżkę doklejamy lub jeśli to patyczek do szaszłyka możemy nabić na ostry koniec kulkę środka.

Różyczki


Wycinamy ze złożonej na cztery (lub więcej) serwetki koła. Rozkładamy kółka na cieńsze kawałki i jeden bok kółka zawijamy na patyczku lub zwijamy między palcami. Teraz z kółek układamy wokół środeczka z kulki płatki różyczki (tak jak w różyczkach z płatków). Płatki lepiej doklejać klejem bo serwetki są zbyt delikatne na zawijanie gumką.

Różyczki II


Teraz z serwetki wycinamy pasek ok. 3 cm szerokości. Jedną stronę zawijamy palcami lub zwijamy na patyczku. Jest to konieczne by różyczka się układała. Tak przygotowany pasek namarszczamy doklejając klejem co chwilę. Jeśli chcemy by różyczka przypominała pączek mniej marszczymy bardziej zawijamy . Jeśli ma być rozłożona marszczymy bardziej. Taką różyczkę można wykonać również z marszczonej krepiny, a nawet wydaje mi się łatwiej wychodzi.

Maki


Wykonujemy podobnie do różyczek z płatków, ale środek robimy z trawki czarnej lub innej ciemnej.

Goździki


Pasek ok 3 cm nacinamy w trawkę i owijamy patyczek lub namarszczamy smarując klejem. Bardzo proste i efektowne kwiatki.
Świetne również z bibuły i krepinyI kilka pomysłów z internetu


Prześlij komentarz