czwartek, 17 marca 2016

Wielkanoc - pisanki oklejane i dekorowane


Wielkanocna tradycja ozdabiania jajek jest bardzo stara zwykle pisanki są malowane, wydrapywane czy barwione barwnikami. Takie pisanki są doskonale znane i każdy kiedyś je robił. 
Dziś chciałabym pokazać alternatywę takich tradycyjnych pisanek, pisanki oklejane, które mogą być wspaniałym bardzo rozwijającym ćwiczeniem plastykostymulującym dla dzieci i nie tylko.

Materiały:


 Aby wykonać pisanki potrzebujemy wydmuszki lub jajka ze styropianu, plastiku, czy papie-mache, możemy też wykorzystać jajka na twardo ale uwaga by ich nie zostawiać na długo po świętach, bo pęknięte strasznie pachną.

uwaga bawiąc się z maluchami warto wykorzystać jajka ze styropianu nie potłuką się i będą bezpieczne jednak ciut starszym dzieciom dobrze dać wydmuszki by ćwiczyć delikatność i wyczucie.
Wydmuszki wykonujemy z umytego jajka. Gwoździkiem, igłą lub innym szpikulcem robimy dziurkę w wąskiej stronie jajka, odwracamy jajko i robimy dziurkę z szerokiej strony (tam jest pęcherz powietrzny) i z tej strony dmuchamy wtedy nie najemy się glutów.Wydmuszki możemy oklejać krepiną, bibułą, serwetkami, a także kawałkami materiałów, koronek, wstążek, włóczki i sznurków. Każdy rodzaj materiału możemy przykleić wikolem, bibułę i krepinę można także przyklejać klejem do papieru.

Opis wykonania podstawy:


Wydmuszka z której podopieczni będą robić pisankę ma owalny kształt, co powoduje, że nie wygląda dobrze oklejona prostokątnym kawałkiem papieru czy materiału. 
Aby materiał do oklejania gładko przylegał do wydmuszki trzeba wyciąć trzy, cztery owalne kawałki mniej więcej wielkości wydmuszki posmarować wydmuszkę klejem i nałożyć kawałki materiału tak by lekko na siebie zachodziły.
Materiałowe pisanki ze wzorami


Wydmuszkę oklejamy materiałem w jednym kolorze lub w kilku kolorach. 


Połączenia między kawałkami materiału można zakleić wstążką, lub paskiem materiału czy papieru. 
Całość można jeszcze dodatkowo ozdobić wzorami z kawałków materiału lub sznurka.lub malowanymi wzorami tu wykorzystujemy farby akrylowe lub akrylowe konturówki. To super zabawa dla maluchów, bo nawet bardzo delikatna wydmuszka oklejona materiałem nie tłucze się, można bawić się nią, mazać i dowolnie ozdabiać. W przeciwieństwie do jajek styropianowych farba wsiąka w materiał i nie marze się.Materiał do oklejania może też być jutowym workiem, wtedy ozdoby możemy wykonać np. ze sznurka i nasion lub przypraw.


Pisanki oklejane bibułą lub krepiną


Jajko ze względu na swój specyficzny kształt niezbyt dobrze okleja się sztywnym papierem lepiej użyć do tego bibułę, krepinę lub serwetki. Miękki papier łatwo przykleja się do jajka.Oklejoną całość ozdabiamy wzorami z kawałków bibuły, wstążek, sznurków, drobnych makaronów, styropianowych kulek itp.


naklejamy wycięte z papieru wzory, malujemy farbami wodnymi

Pisanki decoupage


Jeśli do oklejenia naszych wydmuszek wykorzystamy serwetki możemy uzyskać piękny efekt decoupage. Jajko całe smarujemy wikolem. Serwetkę wycinamy jak poprzednio i rozdzielamy na warstwy. Delikatnie naklejamy serwetkowy wzór na jajko.
Uwaga jeśli jajko jest zbyt ciemne to aby wzór nie zmienił koloru można je pomalować wcześniej na biało.
Również zamiast oklejać całego jajka możemy nakleić na jajku tylko wzory z serwetek resztę jajka domalowując lub podkolorowując farbą świetnie sprawdza się to na dużych jajkach.ale na małych wygląda również uroczona koniec dobrze takie jajko polakierować lakierem do degoupage lub innym bezbarwnym

Pisanki oklejane sznurkiem


Wydmuszkę można również okleić sznurkiem lub włóczką, zaczynając od czubka jajka w koło prowadząc sznurek przyklejamy raz koło razu (jednym kolorem bądź zmieniając włóczki kilkoma kolorami).

W ten sam sposób można też okleić wydmuszkę cienkimi paseczkami krepiny, lub paskiem krepiny naciętej w trawkę (to idealna wersja dla kolorowego ptaszka patrz: ptaszki z wydmuszek)

Pisanki z koronki


Materiałem do oklejania może być koronka. Bardzo cieniutkie wstawki z koronki możemy oklejać jak pisanki wstążkowe lub sznurkowe.
Z dużej szerokiej koronki wycinamy wzory i naklejamy na malowaną


 lub oklejoną podstawę.

Białe jajko okleić kolorową  lub białą koronką koronką
Pomalowane na srebrno możemy okleić srebrną koronką


Polarowa pisanka


Taką pisankę wykonujemy na jajku ze styropianu podobnie jak polarowe bombki czy wieńce (http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2015/12/wience-gwiazdkowe-wieniec-z-popcornu-i.html
wciskamy patyczkiem kawałki polaru w styropian świetna zabawa dla dzieci i nie potrzeba używać kleju.
Takie pisanki są podobnie jak oklejane materiałami naturalnymi, o których w kolejnym poście, ciekawą alternatywą dla tradycyjnych malowanych pisanek, są łatwe w wykonaniu ćwiczą motorykę ręki jak również delikatność i precyzje wykonania.
Prześlij komentarz