piątek, 22 stycznia 2016

Lampiony z metalicznej i świecącej koronki

Biała romantyczna koronka to idealny klimat na spokojne popołudnia w słonecznym ogrodzie różanym lub pachnące wieczory przy romansach. Jednak nie są to klimaty dla każdego, tym co nie lubią romantycznych koronek pewnie spodobają się koronki przypominające średniowieczne czy dalekowschodnie zdobienia. 
Koronka wyglądająca jak wykuta z metalu oświetlona płomieniem świecy, piękny a jakże prosty w wykonaniu lampion, a może ażurowy świetlisty wzór niczym misterna robota czarodziejskich elfów.Jaką wspaniałą atmosferę można takimi lampionami uzyskać

Lampion z metalicznej koronki


Materiały:


Gotowa koronka srebrna lub złota, 


albo biała i wtedy potrzebujemy jeszcze srebrnej lub złotej farby, klej z mąki ziemniaczanej lub zwykły klej w sprayu czy wikol, słoiczek.

Opis wykonania:


W najprostszej wersji, czyli jeśli mamy koronkę w metalicznym kolorze (ja kupiłam taką w Leroy Merlin w dziale z firankami za parę złotych).
Pryskamy koronkę klejem w sprayu i oklejamy słoiczek. Przycinamy koronkę z nadmiarem tak by na górze zostało jej sporo.


Posmarowaną koronkę na górze słoiczka wywijamy kilkukrotnie co zasłoni nieładną szyjkę słoiczka.
Po wyschnięciu koronka trzyma się sztywno.
Wstawiamy podgrzewacz i gotowe.


Jeśli jednak nie mamy srebrnej koronki możemy ją przed przyklejeniem pomalować farbą w sprayu lub zwykłą farbą akrylową.


Pomalowaną koronkę naklejamy na szklaneczkę 
lub słoiczek.Możemy też wykorzystać naturalną koronkę jaką są np gałązki żywotnika
Lampion z samej koronki


Możemy też zrobić lampion z samej koronki, bez słoiczka czy szklaneczki w środku. 
Potrzebujemy tylko czegoś co zapewni nam stabilne dno. Ja wykorzystałam zakrętkę od słoika.Zakrętkę malujemy na taki kolor jak będzie nasz lampion z obu stron.
Koronkę namaczamy w krochmalu (może być biała i potem ją pomalujemy, lub namaczamy złotą)i ustawiamy wokół naszej zakrętki by tak wyschławyschniętą koronkę, jest teraz sztywna i twarda przyklejamy klejem na gorąco do podstawki.

dodajemy z wygiętego drucika rączkęi gotowe

zapalamy podgrzewaczlub jeśli chcemy wsadzamy do środka szklaneczkę np. kolorową Lampion z koronki cały malowany


Możemy również przykleić biała koronkę i pomalować całość już po przyklejeniu.


Zamiast zwykłego kleju możemy użyć kleju z mąki ziemniaczanej (nie z pszennej bo będzie biały).


Robimy go jak kisiel, zalewając rozmieszaną w odrobinie zimnej wody mąkę ziemniaczaną, gorąca wodą. W tek papce moczymy koronkę i nakładamy na słoik. Po wyschnięciu jest sztywna i mocno się trzyma.


Na końcu słoiczek z wyschniętą białą koronką malujemy farbą akrylową srebrną (lub złotą). Tu lepiej nie używać sprayu, bo taka farba może nie przepuszczać światła.

Górę słoiczka można pokryć farbą lub masą strukturalną.


Farba będzie przepuszczać światło koronka z farbą je zatrzyma.
Lampion z odbitej koronki


Ten lampion robimy nieco inaczej. Tym razem koronkę przyklejamy delikatnie, klejem z mąki ziemniaczanej ale rozwodnionym lub klejem do papieru ( jego zadaniem jest trzymać tylko chwilkę)Następnie cały słoiczek dokładnie pryskamy farbą w sprayu złotą lub srebrną.
Kiedy farba zaschnie zdejmujemy koronkę (można ją wykorzystać) na słoiczku pozostaje przezroczysty ślad koronki.Górę słoiczka możemy dodatkowo ozdobić złotą wąziutką koronką by nie było widać gwintu.Piękny efekt, z zabawa niezwykle prosta.


Lampion ze świecącym wzorem


W ten sam sposób co w poprzednim lampionie można ponaklejać różne wzory z papieru lub z samoprzylepnej folii czy papieru (nie trzeba smarować klejem)


Można też dodać drucik, wszystko będzie pomalowane
a na koniec owinąć rancik sznurkiem, by nie było widać zaczepień drucika

Malujemy całość farbą w sprayu lub pędzlem
Po pomalowaniu całości ostrożnie zdejmujemy folię pozostawiając przezroczysty wzór.Jest to bardzo łatwa zabawa dla dzieci, a efekt magiczny. 
Można wykorzystać farbę w sprayu złota lub kredową, farbę akrylową, zwykłą plakatówkę.
Ważne jest by słoiczek był pokryty grubą dokładną warstwą najlepiej kilkukrotnie.
Dzieci uczą się dokładności i staranności.

Wzór na słoiczku dobrze by dzieci same zaprojektowały i wycięły. Gotowe szablony są fajne, ale nie kreatywne, wręcz dają efekt wyuczonej bezradności, uczą, że łatwiej korzystać z cudzej pracy, bo efekt jest pewniejszy, a naszym zadaniem jest rozbudzać kreatywność. Lepiej by wzór był niedoskonały ale własny, niepowtarzalny.


Malutkie, złote, wiszące lampioniki


Wykonujemy je podobnie jak lampioniki z puszeczek z biała koronką. Możemy od razu przyklejać złota koronkę, ale możemy też całość pomalować na końcu.Na koniec robimy dziurki w puszkach, po obu stronach i zaczepiamy druciki.Ja wykorzystałam druciki do wieszania ozdób choinkowych. Druciki są miękki i łatwo się modelują. W efekcie mamy szybko i łatwo malutkie lampiony łatwe do rozwieszenia wśród roślin.Tu powieszone w mieszkaniu wśród roślin tropikalnych ale na razie w ogrodzie za zimno :)
I jeszcze tym razem króciutki filmik, nie mogę się oprzeć nowej zabawie Prześlij komentarz