czwartek, 28 stycznia 2016

Fantastyczne maski karnawałowe dla dzieciZbliża się koniec karnawału, to wspaniała okazja do zabawy z dziećmi w robienie masek, nawet z maluchami. Dzieci bardzo lubią maski, przebrania i fantastyczne zabawy nimi, a wykonanie takich masek nie jest wcale takie trudne.
Można proponować maski okazjonalne np. karnawałowe, do teatrzyku, ale również maski jako formę terapii np. maski potworów w terapii antystresowej przy oswajaniu lęków.
W treningu plastykoterapeutycznym sprawiają że często ciężkie i trudne rehabilitacyjne ćwiczenia motoryki dają dużą przyjemność i satysfakcję.
Maski mogą być też wyłącznie traktowane jako forma zabawy, odstresowują i poprawiają nastrój.


Materiały:


Do wykonania wszystkich typów masek papierowych używamy cienkiej tekturki lub bloku technicznego (cieńsze kartki zbyt łatwo ulegają zniszczeniu przy zabawie). Możemy używać kolorowych kartek lub malować czy oklejać szarą maskę. Do tego potrzebujemy różne rodzaje papierów kolorowych również np. papiery po prezentach, cukierkach czy zabawkach.


Potrzebujemy też kleju, nożyczek, ołówka, cienkiej gumki do przymocowania maski i dziurkacza do wykonania dziurek. Do wycięcia oczu przyda się nożyk introligatorski (ale tym narzędziem mogą posługiwać się tylko opiekunowie).


Reszta ozdób naszej maski może być naprawdę dowolna farby, brokat, klej z brokatem, koraliki, cekiny, bibuła, piórka, futerka, koronki, wata, błyszczący papier (po prezentach, brokatowy), bibuła, krepina itp.Opis wykonania:


Pierwszym krokiem przy projektowaniu maski jest ustalenie i narysowanie miejsca, w którym będą oczy.

Dzieci mają często z tym problem, proponuję więc dla dzieci przygotować szablon głowy z wyciętymi oczami (nie gotowej maski by nie ograniczać ich indywidualności twórczej i pomysłów).


Lub prosty szablon maski na oczy Dzieci mogą odrysować taki szablon, a następnie na nim narysować projekt maski, przerabiając go na kotka, królewnę, potwora, lub maskę karnawałową.Możemy też dać im szablon elementów maski zwierzaczka, do samodzielnego złóżenia i sklejenia. 


Do tego szablonu muszą dodać różne elementy, a to co jest odrysowują z kolorowego papieru i wycinają.
Zaprojektowaną maskę dzieci mogą wyciąć same lub jeśli to są maluchy możemy im trochę pomóc, ale pamiętajmy, że to dobre ćwiczenie z nauki wycinania, jak piesek czy kotek będą trochę nierówne to nic nie szkodzi. Pomagamy przede wszystkim małym dzieciom z wycięciem oczu, gdyż najlepiej zrobić to nożykiem introligatorskim, a dla dzieci może on być niebezpieczny .


Gotową maskę następnie trzeba ozdobić.Tutaj, jeśli są to zajęcia, prowadzący może wcześniej ustalić, czy maski będą tylko malowane farbami lub kolorowane kredkami, 
wyklejane kolorowym papierem lub krepiną, wyklejane liśćmi, kawałkami materiałów albo pozostawić to do decyzji dzieci. 
Jeśli to zabawa z naszym dzieckiem nie ograniczajmy materiałów i technik niech dziecko poeksperymentuje, nawet jak wiemy, że farby nie będą dobrze malować po kredkach, a przyklejać trzeba na suche, pozwólmy naszemu dziecku aby samo do tego doszło.
Maski mogą być przeróżne
Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze wycinać nie szkodzi maskę można okleić wydartymi kawałeczkami papieru (np. papieru po prezentach) lub krepiny (świetne ćwiczenie na poprawienie motoryki małej dłoni)

Naklejanie drobnych cekinków, lub koralików to też ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej i motoryki.

Zwijanie skręcanie różnych elementów z papieru to idealne ćwiczenie wzmacniające mięśnie dłoni, siłę i napięcie mięśniowe oraz sprawność ruchową.


A upapranie się w farbach i brokacie baaardzo poprawia nastrój i wzmacnia poczucie własnej skuteczności, bo nieważne co, ale błyszczące i w brokacie jest piękne
Ostatnim etapem jest zamocowanie maskom gumki by można było je nakładać.
Dziurki można zrobić dziurkaczem oczywiście można je zrobić wcześniej,
 a gumka może być dowolna, dobrze się sprawdza gumka-nitka do szycia, lub gumka do kapeluszy.


Nie obawiajmy się masek to naprawdę najlepsza i najprostsza zabawa terapeutyczna, więc do dzieła i zabawy na koniec karnawału. 


Kilka pomysłów na maski:


Maski oklejane papierem prezentowym używanym jak papier kolorowy, piękny, błyszczący i darmo lub za grosze.

Ozdabiane brokatem w kleju i nie tylko

Ozdabiane koralikami, cekinkami, piórkami itp. 

Naklejkami z pianki fluorescencyjnej

Tu do ozdoby użyłam pianki fluorescencyjnej w postaci naklejek. 
Naklejki były nie na temat ale przecież można je pociąć i dostosować. Świetnie odbijają od czarnej maski. Na zdjęciach może nie widać, ale po ciemku autentycznie świecą (nie bardzo mocno, ale je widać). Robi to świetne wrażenie.

Kilka szablonów z których można zrobić maski dla maluchów


To najlepsza wersja prosta głowa (uwaga wielkość maski dobieramy do wieku dziecka tak by pasowały oczy, dotyczy to wszystkich szablonów), z niej dzieci same projektują maski.
Druga to prosta maska na oczy dalej do przerobienia i ozdobienia.To zestaw prostych masek na oczy w różnych kształtach, mogą być podstawą klasycznych masek karnawałowych, ale i masek superbohaterów.


To szablon do zrobienia zwierzaczka. Potem wystarczy dodać uszy, wąsy itp.


Przykłady zwierzaczków z tego szablonu. Młodszym dzieciom można dać takie gotowe zwierzątka do wyboru (w całości). Maluchy i tak będą się świetnie bawić ozdabiając dowolnie.
Dla starszych dzieci lepiej by same zaprojektowały i złożyły maski.

Życzę dobrej zabawy, a niedługo maski karnawałowe trochę trudniejsze, ale piękne i eleganckie również dla dorosłych. Prześlij komentarz