piątek, 15 stycznia 2016

"Drogie kamienie" i biżuteria własnej robotyDziś o tym jak zrobić trochę nietypową biżuterię własnej roboty. 
Jest okres karnawału, może będziemy mieli w planach bal przebierany, a może nasza mała księżniczka właśnie potrzebuje nową biżuterię, a może my potrzebujemy coś specjalnego do stroju Kleopatry... 
W każdym z tych przypadków przydadzą się moje dzisiejsze porady."Drogie kamienie" z silikonu


Kiedy robimy koronę księżniczki lub strój króla, potrzebujemy szybko ozdobić czymś nasz strój, a wklejanie własnej nawet sztucznej biżuterii nie zawsze jest możliwe, co zrobić.
Możemy wykonać biżuterię z kleju na gorąco.


Używamy tutaj kleju z brokatem, ale również brokat możemy dodać do płynnego kleju bezbarwnego.


Jeśli potrzebujemy kropeczki lub łezki nie nie musimy ich odrysowywać ale jeśli potrzebujemy serduszka lub innego konkretnego kształtu, lepiej wcześniej go narysować ścieralnym flamastrem na przezroczystym plastiku np. po opakowaniach od produktów spożywczych.


 Radzę jednak zwrócić uwagę czy dane plastikowe pudełko jest odporne na temperaturę (jeśli nie przetrwa mycia w zmywarce to się nie nadaje).
Następnie możemy wyciąć, lub po prostu wypełniamy kształt dobrze rozgrzanym klejem i czekamy aż zastygnie.Małe kropeczki i łezki stygną błyskawicznie na większe elementy musimy trochę poczekać. Teraz możemy je wyciąć lub odkleić i gotowe.

Wisiorek serduszko


Jeśli chcemy wykonać np. serduszko z silikonu, które będzie same wisiorkiem możemy postąpić tak samo, lub zrobić nieco grubsze kilku warstwowe serduszko.


Wtedy postępujemy tak jak opisałam wcześniej, tylko na początku przyklejamy zawieszkę, a po wyschnięciu i wycięciu obracamy i pokrywamy klejem drugą stronę.


Możemy tak zrobić kilka warstw, a do ostatniej np. dodać kilka diamencików, lub innych koralików.
Po wyschnięciu może się okazać, że nasze serduszko ma troszkę nierówne brzegi, nie szkodzi. To tylko silikon. Możemy go wyrównać nożykiem, pilniczkiem do paznokci lub brzegiem pistoletu do kleju (bez kleju). 


Rozgrzewamy pistolet i rozgrzaną końcówką wyrównujemy niedoskonałości (uwaga chwila nieuwagi i można się oparzyć).
Jeśli dysponujemy tylko klejem bezbarwnym to po nałożeniu ostatniej warstwy szybko nim klej zaschnie posypujemy serduszko brokatem (na grubo). 


Po zastygnięciu strząsamy nadmiar to co się wtopiło nie odpadnie.Jeśli chcemy by nasze serduszko było srebrne lub złote (ale nie brokatowe) już po wykonaniu, tak jak wyrównywaliśmy pistoletem lekko nagrzewamy powierzchnię i wcieramy srebrny (lub złoty) proszek (barwnik).

I jeszcze raz krok po krokuZielony komplecik z drucikiem


Możemy zrobić śliczną biżuterię ze zwykłych "łezek" z silikonu. Taką łezkę (lub inny dowolny kształt, kamienie szlachetne nie są jednakowe) posypujemy brokatem.


Po zastygnięciu owijamy drucikiem, tak by nasz "kamień" się trzymał. 


Ja użyłam drucika do wieszania ozdób świątecznych (cieniutki i zgina się w palcach). Na koniec dodajemy np. zawieszki do kolczyków (od starych kolczyków), łańcuszek itp.Ozdobny wisiorek z kotem

Wykonujemy nasz wisiorek tak jak poprzedni kamienie (kształt dowolny, ale powinien być raczej płaski jedno lub dwu warstwowy). Na koniec jednak dodatkowo go ozdabiamy.


Na silikonie rysujemy wzór np. kota jedną kreską tak jak by to był drucik. Następnie pokrywamy wzór konturówką.


Ja do tego używałam srebrną konturówkę do farb witrażowych.
Czekamy aż wyschnie i ścieramy ewentualne ślady flamastra.


I czyż nie piękny wisiorek.


W następnym poście o podobnych kotach tylko na kamieniach i muszlach.
Prześlij komentarz