wtorek, 5 stycznia 2016

Aromatyczne kawowe lampionyLampiony i świeczniki to coś, co w domu zawsze się przydaje czasem tylko do poprawienia i wprowadzenia nastroju, albo praktycznie gdy zabraknie prądu. Taki własnoręcznie robiony świecznik jest więc świetnym prezentem, jest też praktycznym elementem wystroju. Sama bardzo lubię klimat jaki daje światło świec, zwłaszcza jeśli do tego wprowadza miły aromat.
Może być to też piękny prezent dla babci czy dziadka.

W kolejnych postach będę pokazywała różne ciekawe pomysły na świeczniki i lampiony zarówno bardzo proste jak i takie które wymagają nieco więcej pracy jednak dają wspaniały efekt.

Dzisiaj kilka pomysłów na aromatyczne lampiony z wykorzystaniem kawy w ziarnach, która pięknie pachnie nawet jak ktoś nie pije kawy, to jej zapach pomaga usunąć np zapach tytoniu. 

Oczywiście w każdym z tych pomysłów kawę można zastąpić innymi ziarenkami lub drobnymi elementami, ale nie będą dawały tego aromatu.


Aromatyczny lampion z kawy


Materiały:


Szklaneczka lub słoiczek, świeczka podgrzewacz (wielkości która zmieści się do słoiczka lub szklaneczki) gumoklajster, klej wikol lub klej na gorąco, sznurek, przyprawy np. anyż, lub cynamon, suszona pomarańcza, 


w wersji zaawansowanej jeszcze: malutka puszeczka po kocim jedzeniu lub np. koncentracie pomidorowym albo rolka po papierze toaletowym ewentualnie dwa słoiczki jeden mniejszy drugi większy.

Opis wykonania:


Taki świecznik możemy zrobić w bardzo prosty sposób w wersji tylko na chwilę, po to by potem wykorzystać np. szklaneczkę do innych celów lub w wersji nieco trudniejszej tak by był trwały i można było dowolnie często wymieniać w nim wkłady.
W najprostszej wersji do szklaneczki wsypujemy 1/2 lub 2/3 wysokości ziarnistą kawę 


Ozdabiamy szklaneczkę owijając ją sznurkiem, którym przywiązujemy np. plaster suszonej pomarańczy. W jednym miejscu do szklanki przyklejamy sznurek wikolem, gumoklajstrem lub klejem na gorąco. Jeśli nam się znudzi świecznik możemy zdjąć gumoklajster lub zdrapać i umyć zarówno wikol jak i klej na gorąco.


Do sznurka końcówką przywiązujemy kawałki cynamonu, przyklejamy ozdoby np. anyżkowe gwiazdeczki, suszone pomarańcze, ziarenka kawy, ale mogą też być koraliki, kamyczki lub inne elementy.
Jeśli robią świecznik małe dzieci do przyklejania nie musimy używać kleju tylko możemy użyć wyłącznie gumoklajstru ale nie plasteliny bo ta rozpuszcza się pod wpływem ciepła.
Na koniec wciskamy podgrzewacz tak by był lekko zakopany w kawie.

Taki świecznik może być świetnym prezentem na dzień babci czy dziadka, a można go wykonać nawet z maluchami.Można również spróbować zrobić taki lampion tak by kawa się nie rozsypywała ale jest to już nieco trudniejsze. Potrzebujemy wtedy kleju w sprayu. Po ozdobieniu naszej szklaneczki czy słoiczka, wewnątrz pryskamy ścianki klejem w sprayu i nasypujemy kawę.


Kiedy zaschnie wysypujemy to co się nie przykleiło i ponownie pryskamy klejem i wsypujemy kawę, aż pozostanie tylko miejsce na podgrzewacz.Wymaga to trochę wprawy aby nie dać zbyt dużo kleju i nie skleić całości. Kawa trzyma się dobrze i w tym przypadku możemy oblepić całą szklaneczkę ale ażurowo by przeświecało światło przez kawę.W wersji najbardziej trwałej do szklaneczki czy słoiczka (tutaj musi być ona nieco szersza) do środka wkładamy małą puszeczkę po kocim jedzeniu lub koncentracie (oczywiście umytą bez etykiety) i przyklejamy ją do dna słoiczka np. gumoklajstrem lub klejem.Jeśli słoiczek jest mały puszeczka się nie mieści możemy zrobić wkład z rolki papieru toaletowego. 
Ucinamy rolkę do odpowiedniej wysokości dopasowujemy do podgrzewacza jeśli jest za szeroka przecinamy i zmniejszamy, sklejamy lub zszywamy zszywaczem. 


Dodajemy denko (kółko wycięte z resztki rolki). Sprawdzamy czy pasuje.
Nasz lampion, jeśli wykonuje go osoba dorosła klejem na gorąco można z wierzchu również okleić kawą przyklejając ją po ziarenku w ciekawe wzory na dole i górze słoiczka.


Do słoiczka możemy dokleić przyprawy, anyż, cynamon, suszone pomarańcze itp. Uwaga musimy robić to dość sprawnie bo klej szybko stygnie na zimnym szkle.Jeśli wykonujemy go z dziećmi górę słoiczka możemy posmarować wikolem


Następnie wstawić do góry nogami, na dobę, do większego pojemnika z ziarnami kawy.


Po podniesieniu do brzegu przyklejone będą ziarna.


Teraz mieszamy kawę z wikolem i wkładamy naszą rolkę-wkład  tak by kawa go otaczała 


Albo wsypujemy kawę pomiędzy słoiczek, a puszeczkę lub rolkę po jednej warstwie polewając wikolem (lub klejem na gorąco) aż dojdziemy do górnej strony puszeczki lub rolki. 


Tu możemy ostrożnie zakryć jej brzeg ziarnami, 


ale jeśli widać tylko złoty rancik puszki to moim zdaniem nie potrzeba.

Teraz trzeba trochę odczekać po 24h wikol staje się przezroczysty i niewidoczny teraz trzyma mocno i trwale. 


Klej na gorąco oczywiście zasycha szybciej.


Do małej puszeczki wkładamy podgrzewacz i zapalamy.
Jeśli nie mamy małych puszeczek to też nie przeszkoda możemy wykonać nieco większy lampion z dwóch słoiczków (mniejszy musi być na tyle duży by zmieścił się podgrzewacz lub świeczka). 


Wykonujemy świecznik tak samo przyklejając na początek jeden słoiczek wewnątrz drugiego.
Prześlij komentarz