wtorek, 1 grudnia 2015

Mikołajkowo-Gwiazdkowe kalendarze
Okres przed Gwiazdką, a zwłaszcza po mikołajkach kiedy dziecko już wie, że coś się dzieje, że ma przyjść Mikołaj i dać prezenty, zaczyna być bardzo "męczący" dla rodziców. Starsze dzieci powyżej 4 lat już mogą pamiętać poprzednią Gwiazdkę, młodsze jeszcze nie pamiętają, ale i tak czują, że coś się święci. 
 Dziecko co dzień pyta kiedy przyjdzie Mikołaj?
 Kiedy będzie Gwiazdka?
Jest na to metoda, robimy Mikołajkowo-Gwiazdkowy kalendarz. 

Teraz codziennie będziemy odliczać do Gwiazdki i zawsze dziecko może sprawdzić jak dużo paczuszek zostało jeszcze. Starsze dzieci mogą ćwiczyć liczenie. Młodsze widzą, że co dzień jest mniej paczuszek.

Materiały:


Duża tektura z pudła co najmniej 40x40 cm, farba w zasadzie dowolna może być plakatówka, może farba kredowa (jeśli sami malujemy). Kolor też dowolny: biały, zielony, a może wiele kolorów, srebrna lub złota. Dodatkowo do ozdoby przyda się brokat. Do pakowania kolorowe papiery, serwetki, ewentualnie bibuła lub krepina, wstążeczki lub sznureczki, do przyczepiania taśma dwustronna lub spinacze do papieru. No i najważniejsze cukierki (lub inne łakocie).


Opis wykonania:


Na dużej tekturze rysujemy prosty kształt choinki. Można wcześniej zrobić sobie szablon. Jeśli pracujemy z małymi dziećmi choinkę rysuje mama lub sami rysujemy dzieciom. Starszym dzieciom pozwalamy samodzielnie narysować choinkę, ewentualnie trochę poprawiamy by była odpowiednio szeroka. Można też dać szablon do odrysowania.
Następnie wycinamy choinkę, maluchom wycina mama. Jak ktoś ma wprawę można wyciąć nożykiem do papieru ale dzieciom nożyka nie dajemy.Po wycięciu choinki wycinamy jeszcze dodatkową podstawkę i choinkę nacinamy na wysokość 6-8 cm podobnie z jednej strony nacinamy podstawkę. Podstawkę wsuwamy w nacięcie choinki tak by mogła stać.Teraz malujemy choinkę i podstawkę z obu stron. To jest dobry sposób na naukę malowania dla maluchów. Dziecko maluje dużym pędzelkiem o wygodnej rączce.  Pracując z maluchami to bardzo ważne pamiętać by nie dawać dzieciom cieniutkich długich pędzelków (takich jak zwykle dołączane są do farb akwarelowych) bo dziecko ma trudność z utrzymaniem go w rączce i może nadziać się na cienką końcówkę.


 Mama pomaga ale nie wyręcza, tylko uzupełnia jak dziecku się znudzi.
Choinka w lesie nie jest równa i gładka dobrze by nasza też taka nie była. Możemy wykorzystać np. dwa kolory zielone i pomieszać je lub malować raz jednym raz drugim. 
Jeśli robimy choinkę ze starszym dzieckiem 5-6 letnim to pamiętając, że najważniejszym elementem, który dziecko w tym wieku powinno ćwiczyć jest motoryka mała ręki i przygotowanie do pisania, możemy zamiast malować choinkę okleić ją kawałeczkami dartej krepiny, lub kolorowego papieru.


Na koniec możemy choinkę posypać brokatem, przykleić do niej cekiny, pomalować klejem brokatowym.

Pomalowana choinka wysycha można zrobić ozdoby pakuneczki. 
Małe cukiereczki (lub inne smakołyki) zawijamy w małe kawałeczki papieru pakowego (serwetki, lub kawałki bibuły) dziecko zawija mama zawiązuje i obcina nadmiar papieru. 

Na koniec dodajemy kokardki. Mogą być zwykłe wiązane kokardki ze wstążki lub kokardki z papieru jak zrobić pokazuje na zdjęciach.Teraz wieszamy prezenciki na naszej choineczce. Robimy tyle paczuszek ile zostało dni do Gwiazdki. Paczuszki przyczepiamy spinaczami do papieru, można spinaczami do bielizny, można też przykleić taśmą dwustronną.

Potem codziennie zdejmujemy z dzieckiem jedną paczuszkę. Dla starszych dzieci możemy dodać cyferki lub daty jak w prawdziwym kalendarzu. 


Wtedy dochodzi jeszcze szukanie paczuszki z odpowiedniego numerku.

Podobny kalendarz możemy też zrobić z gałązki na której wieszamy paczuszki.
Gałązka może być choinkowa wisząca na ścianie lub pod lampą. Paczuszki mogą być kolorowe lub np. ze stylowego szarego papieru czy jutowego worka, a może ze złotego lub srebrnego papieru.A może też być konarem o ciekawym kształcie ze stylowymi gwiazdkami, w których ukryjemy cukierki. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i pomysłów na stylizację.
W kolejnych postach dalsze pomysły na zabawy Gwiazdkowe z dziećmi i ozdoby dla domu.
Zapraszam
Prześlij komentarz