czwartek, 3 grudnia 2015

Gwiazdkowe zabawy z dziećmi - Mikołaje, bałwanki, zwierzaczki


Mikołaje, bałwanki, zwierzaczki ze skarpet lub rękawków

To świetna zabawa łatwy sposób zrobienia maskotki czy figurki, oczywiście Mikołaje i bałwanki to gwiazdkowe ozdoby, ale możemy też zrobić inne figurki np zwierzątek niekoniecznie tylko na świąteczne okazje.

Materiały:


W zależności od tego co planujemy zrobić potrzebujemy różnego koloru skarpety lub długie rękawy od starych koszulek, czy polarowych bluz np. już za małych lub zniszczonych. 
Do zrobienia mikołaja potrzebujemy czerwone, do zrobienia bałwanka białe, robiąc pingwina czy kota potrzebujemy czarne, a małą myszkę szare.


Po za tym przyda się coś do wypełnienia: mogą to być styropianowe bombki ewentualnie wydmuszki (ale ostrożnie), a może być to dowolny sypki wypełniacz np. ryż, kasza, piasek, kulki styropianu lub koci żwirek. 
Uwaga ze stosowaniem ryżu czy kaszy bo w przeciwieństwie do wypełnianych balonów materiał jest przepuszczalny i mogą się w nich z czasem zalęgnąć latające potwory (moliki zbożowe lub inne). Lepiej taki ryż lub kaszę wcześniej uprażyć z solą w piekarniku. 
Ja stosuje żwirek koci, oczywiście nie używany, jest bezpieczny, tani i mam cztery koty, więc łatwo dostępny.
Dodatkowo potrzebujemy watę, klej wikol, papier kolorowy, wstążeczki, sznureczki, ewentualnie gumki recepturki, brokat i flamaster.

Opis wykonania:


W pierwszej kolejności robimy tułów naszej maskotki. 
Odcinamy i przewracamy nasz rękaw lub skarpetę na lewą stronę. 


Jeśli stosujemy bombki to najpierw jeden koniec obciętego rękawa zawiązujemy sznureczkiem lub grubą nitką (tak samo ze skarpetą, tej odcinamy część nad piętą i zawiązujemy). 


Potem wywijamy z powrotem na prawą stronę i wkładamy bombki do środka najpierw większą potem mniejszą. Następnie zawiązujemy na górze (możemy stosować gumki zamiast wiązania) i obcinamy nadmiar materiału. 
Na koniec oddzielamy główkę, zawiązując pomiędzy bombkami lub zakładając gumkę.Jeśli wypełniamy tułów żwirkiem lub ryżem zaczynamy podobnie ale teraz nie możemy stosować gumek, a sznureczek i mocno dociskamy zawiązując. 


Po wywróceniu na prawą stronę nasypujemy do środka wypełniacz nie do pełna, a następnie zawiązujemy. 


Teraz formujemy kształt naszej maskotki i oddzielamy sznureczkiem głowę. Uwaga jeśli mamy mocno elastyczny materiał może się za bardzo rozciągać i nasza figurka będzie bardzo gruba.
Kiedy mamy już gotowy tułów robimy wykończenie.

  • Mikołaj

Robimy czapeczkę z połówki czerwonej skarpetki lub końcówki rękawa. Końcówkę zawiązujemy lub jeśli to stopka zostawiamy. 
Drugi brzeg wywijamy i smarujemy klejem wikolem, a następnie przyklejamy watę. 
Do drugiego końca doklejamy pompon. Nakładamy mikołajowi czapeczkę, a potem doklejamy brodę i wyrównujemy ją nożyczkami.


 Malujemy oczka farbą lub flamastrem, a klejem z brokatem malujemy nos i guziki. 


Oczywiście oczy nos i guziki możemy zrobić z kolorowego papieru lub cekinów czy guziczków.
Na końcu robimy worek z kaptura bluzy, kieszeni lub po prostu kawałka materiału. 


Brzegi sklejamy wikolem po lewej stronie i wywijamy górę zawiązujemy sznureczkiem lub wstążką.
  • Bałwanek

Robimy czapeczkę, jak wcześniej (ale lepiej wygląda bez białego brzegu)


 lub kapelusz (Gwiazdkowe zabawy z dziećmi – bałwanek z waty).


Potem zawiązujemy bałwankowi krawat ze wstążki, malujemy lub przyklejamy oczki, guziki i nosek.
Na koniec miotłę z papieru.I nasz bałwanek gotowy.

  • Pingwin

Robiąc pingwina bez czapeczki formujemy go odwrotnie tak by na głowie było pierwsze zawiązanie (to wewnątrz), a drugie wiązanie na dole. Potem musimy pomalować pingwinowi biały brzuszek i pyszczek.


 Można to zrobić farbą akrylową, plakatową lub kredową. Kiedy wyschnie domalowujemy oczka i przyklejamy wycięty z papieru dziobek.


Potem doklejamy skrzydełka, które wycinamy z czarnego brystolu, odrysowując wcześniej najlepiej dwa razem.A na końcu łapki z pomarańczowego papieru kolorowego.
Oczywiście gwiazdkowemu pingwinowi możemy dodać mikołajową czapeczkę.


  • Myszka

Myszkę robimy podobnie jak pingwina. Zamiast dzioba dodajemy jej policzki z płatków kosmetycznych, potem nosek i oczki.Myszka potrzebuje również dużych okrągłych uszków, które wycinamy z tego samego materiału co tułów i aby były sztywniejsze wkładamy do środka sztywny karton. Mogą być też z kartonu. Na koniec dodajemy ogonek.
 I też może być w czapeczce.

To jeszcze inne mikołaje i bałwanki ze skarpet zdjęcia z internetu.

Prześlij komentarz