poniedziałek, 14 grudnia 2015

Gwiazdkowe pomysły moich studentów

Wiele ciekawych gwiazdkowych pomysłów do wykorzystania przed Świętami


W dzisiejszym poście pokazuje prace i pomysły tym razem nie moje, ale moich studentów. Pomysłów jest bardzo wiele dla różnych osób, z którymi w teraz lub przyszłości będą pracować studenci, zarówno do wykonania z małymi dziećmi jak i raczej dla starszych dzieci i dorosłych. Każdy robił co innego według własnego pomysłu są bombki, wieńce, choinki, świeczniki i figurki.

Figurki

Bawiąc się z dziećmi wszelkiego typu figurki, postacie jak mikołaje, bałwanki, aniołki itp. są zawsze na topie. Kilka ciekawych propozycji do wykonania z dziećmi pokazali studenci.


Anioł z krepiny duży, łatwy w wykonaniu, nie wymaga specjalistycznych klejów bo wszystkie elementy mogą być z papieru.


Mikołaje i bałwanki z rolek papieru toaletowego do powieszenia na choince. Świetny pomysł wykonany z materiału, ale można rolki okleić bibułą lub papierem kolorowym. Oklejone rolki zginamy i ozdabiamy.


Śnieżne kule z bałwankami. To bardzo prosta zabawa i niesamowity efekt. Wykonujemy bałwanki z plasteliny, posypujemy je brokatem i  przyklejamy do pokrywki słoiczka, dosypujemy brokat na pokrywkę. Do słoiczka nalewamy wodę i zakręcamy słoiczek z bałwankiem. Stawiamy słoiczek do góry nogami. Ozdabiamy pokrywkę i zabawka gotowa. Do słoiczka można również włożyć inne figurki np. małe zabaweczki, wycinanki z filcu, muszelki.

Wieńce

Wieniec wykonany na bazie orzechów. Dość trudny do wykonania wymaga użycia kleju na gorąco i lepiej by robiły go dwie osoby. Ułatwić można sobie pracę stosując podstawę z tekturki. Do wykonania raczej dla starszej młodzieży i dorosłych.


Wieniec na gotowej podstawie słomianej. Wymaga użycia kleju na gorąco, ale można wykorzystać gumo klajster i wtedy mogą go wykonać nawet młodsze dzieci. Na gotową podstawę przyklejamy, orzechy, owoce, kasztany, szyszki, przyprawy czyli wszystko to co znajdziemy lub mamy w kuchni. Wykańczamy koralikami bombkami lub przyprawami. Przyjemna zabawa z dziećmi przed świętami.


Wieniec z masy solnej o zapachu piernika. Wykonujemy klasyczną masę solną ale do mąki dodajemy przyprawę piernikową, można też dodać klej malarski by wieniec lepiej trzymał ozdoby. Po rozwałkowaniu, wycinamy gwiazdki foremka do ciasta lub formujemy sami gwiazdki łączymy je ze sobą w wieniec. Można podstawę upleść z paseczków masy solnej. Pomysłów jest wiele. 


Po upieczeniu lub wyschnięciu ozdabiamy owocami suszonymi, orzechami, przyprawami, tym co mamy. Łatwa zabawa nawet dla maluchów. Można używać kleju na gorąco, ale można kleić na klajster lub przed wyschnięciem doklejać do wilgotnej masy (dlatego dodajemy klej malarski).

Bombki

Różne pomysły na wykonanie bombek:
Oklejane kaszą, lub innymi sypkimi materiałami, bardzo proste do wykonania, trochę można się upaprać wikolem ale on łatwo się zmywa. Oklejoną bombkę można ozdobić brokatem, pomalować, dodać kokardki i koraliki.


Bombki możemy również okleić innymi sypkimi materiałami np płatkami, ryżem, sztucznym śniegiem (uwaga bo nie trzyma się zbyt dobrze puki jest wilgotne, potem zasycha i jest ok) 


Bombki wykonane ze starych żarówek. Świetny ekologiczny pomysł. Jedynie należy uważać bo jednak żarówka to szkło i może się stłuc. Ozdoby można doklejać klejem na gorąco lub wikolem, malować żarówki i smarować klejem z brokatem. Świetna zabawa.


Bombeczki – ludziki z orzeszków. Bardzo prosta i ciekawa zabawa dla dzieci i nie tylko. Orzeszki malujemy, robimy im buźki, rączki itp. Doczepiamy sznureczki lub druciki i gotowe.


Podobne bombeczki można zrobić z szyszek.

Choineczki

Tu było wiele pomysłów. Od najprostszych oklejanych papierem i krepiną lub kaszą i płatkami nawet dla maluchów do bardziej wymagających narzędzi i materiałów.
Choineczki z cynamonu łatwe w wykonaniu ale dla starszego dziecka lub osoby dorosłej chyba że damy młodszym dzieciom już przycięty cynamon i bardzo mięciutki drucik.


Choineczka drzewko z mchu jest bardzo efektowna, w zasadzie łatwa do wykonania ale trzeba mieć wysuszony mech i ostrożnie się z nim obchodzić. Do styropianowego jajka przyklejamy go na wikol, u dołu wciskamy patyczek osadzamy go w doniczce lub szklaneczce (klejem na gorąco lub masą solną) i ozdabiamy.


Choineczka z korków po winie też jest prościutka w wykonaniu. Można korki jak tu związać wstążką i ułożyć piętrami, a można w wiele różnych kreatywnych sposobów ułożyć i połączyć, materiał daję wiele możliwości.

Świąteczne origami

Oczywiście jak to origami nie wymaga specjalnego nakładu w materiały ale jednak rodzaj papieru się liczy lepiej wykonać je z mocnego elastycznego papieru nie malowanego (jak papier kolorowy) lecz barwionego (blok kolorowy) a najlepiej z papieru dobrej jakości.


Szyszka była trudna i zdecydowanie wymagała dużej cierpliwości ale choineczki były proste i łatwo było nabrać wprawy już po kilku zgięciach, tak że nadawałyby się nawet dla młodszych dzieci.Świeczniki i stroiki

Stroiki można zrobić w bardzo tradycyjny sposób ze świeżych gałązek wetkniętych w gąbkę florystyczną ze świeczkami w środku. 


Można też zrobić kilka wersji świeczników stroików z wykorzystaniem orzechów jako podstawy lub w słoiczkach.


Ciekawym pomysłem jest świecznik z dwóch słoiczków. Duży i mały w środku przyklejony, ozdoby wsadzone pomiędzy. Bezpieczny sposób zrobienia świecznika tak by paląc się nie groził pożarem (gałązki są łatwopalne).


Piękny świecznik można wykonać ze słoiczka oklejając go filcem wyciętym w ciekawe wzory np. z filcowych podkładek świątecznych.
Rączka wykonana z drutu wymaga narzędzi, a drut jest dość twardy i ostry, w związku z tym jest to raczej praca dla dorosłych lub młodzieży.

Prześlij komentarz