poniedziałek, 21 grudnia 2015

Bombki sznurkowe i brokatowe

 To już ostatnie przedstawiane w tym roku bombki, ażurowe bombki ze sznurka i bombki obsypane brokatem, najbardziej tradycyjne ale dla mnie bardzo, bardzo choinkowe. 

Ażurowe bombki ze sznurka


Materiały:


Dowolny sznurek, mąka ziemniaczana, baloniki, farba, brokat lub lakier do ozdoby.Opis wykonania:

Sznurek podobnie jak w sznurkowej choince moczymy w krochmalu. Następnie owijamy nim nadmuchane baloniki. Nie okręcamy dokładnie ale staramy się by sznurek był równomiernie. Dobrze by w wielu miejscach się krzyżował.Taką bombkę na balonie zostawiamy do wyschnięcia lub suszymy suszarką.Kiedy bombka podeschnie możemy ją polakierować np. złotą farbą w sprayuPo wyschnięciu przebijamy balonik i usuwamy go z bombki.


Gotową bombkę możemy pomalować farbą w sprayu lub polakierować 


Możemy też spryskać klejem w sprayu i posypać brokatem.
Bombki oklejone włóczką lub sznurkiemKulę styropianową lub wydmuszkę można również okleić sznurkiem albo włóczką. 
Robimy to podobnie jak oklejanie różnymi innymi materiałami. Najpierw nabijamy kulę na patyczek, potem smarujemy całą kulę wikolem.


Zaczynając od czubka jednego końca kuli, w koło prowadząc sznurek przyklejamy raz koło razu (jednym kolorem bądź zmieniając włóczki kilkoma kolorami). Bombki obsypane brokatemTo najbardziej tradycyjna wersja zdobienia Świątecznych bombek i innych ozdób np. gwiazdek. Dawniej był to złoty lub diamentowy pył jednak dzisiaj nie jest to drogocenna ozdoba, jednak pozostaje najbardziej efektowna, a jest bardzo prosta w wykonaniu np. na ostatnią chwilę, jeśli bombki, które mamy nie pasują do tegorocznej aranżacji choinki. 


Materiały:


Do ich wykonania potrzebujemy: styropianowe kule, wydmuszki lub stare bombki szklane albo plastikowe ewentualnie inne figurki czy ozdoby, klej wikol lub klej w sprayu, brokat sypki, pędzelki.
Opis wykonania:


Pierwszym elementem jest zaplanowanie wzoru bombki. 
Jeśli bombka ma być w jednym kolorze to całość sprowadza się do posmarowania bombki klejem i obtoczenia jej w brokacie. 

Warto do obsypywania użyć dwóch pudełeczek. Obsypujemy nad jednym, a potem opadniętym brokatem nad drugim i tak przesypujemy aż bombka będzie gotowa.


Jednak jeśli ma być na niej wzór to możemy to zdobić na dwa sposoby albo w pierwszej kolejności, rysujemy sobie wzór na bombce, następnie część bombki która ma być jednego koloru oklejamy dokładnie taśmą. 


a drugą część smarujemy klejem i obsypujemy dokładnie brokatem 
potem zdejmujemy taśmę

 i smarujemy pozostałą część klejem, a następnie obsypujemy drugim brokatem.

Możemy też na już obsypanej i wyschniętej bombce w jednym kolorze namalować wzór wikolem


i potem obsypać wzór brokatem w innym kolorze


Moim zdaniem ta metoda jest łatwiejsza i daje większe możliwości. 


Jednak trzeba pamiętać, że przed sypaniem nowym kolorem poprzedni musi być dobrze wyschnięty.


Brokatem możemy obsypywać okrągłe bombki albo inne figurki ze styropianu i pleksi np. gwiazdki Gotowe ozdoby suszymy około doby, dobrze by nie dotykały niczego i by nikt ich nie dotykał bo przez dobę brokat będzie się obsypywał. Potem trzyma się mocno.

Prześlij komentarz