sobota, 17 października 2015

Ozdoby jesienne c.d. - Dyniowe koty

Dyniowe koty c.d.

Jak już pisałam wcześniej dyniowe koty jak również inne zwierzątka można robić ze świeżych dyń lub z dyń suszonych.
Te koty zrobiłam z dyń suszonych i zabezpieczonych werniksem.
 

Do zrobienia kota potrzeba większej dyni na tułów, może być podłużna jak i okrągła oraz mniejszej na główkę. Dodatkowo jeśli mamy długą wąska dynię można z niej zrobić ogon, a z połówek malutkiej łapki.


Podstawa kota:

Dynię tniemy ostrym nożem z piłką bo jest bardzo twarda, a szczegóły wycinamy nożyczkami lub lepiej sekatorem. 
Aby głowa dobrze się prezentowała i by można było do niej wsadzić lampkę odcinamy dół dyni i wydrążamy suche nasiona.Głowę do tułowia przyklejamy klejem na gorąco lub jeśli ma być z lampką pozostawiamy nie przyklejoną, a do tułowia wbijamy cztery wykałaczki na nich oprze się lampka i głowa.


Przedstawiam tu trzy stylizacje kotów:


Kot gruby rudy


Dynia jest okrągła, dość duża jak na dynię ozdobną, główka z lekko owalnej malutkiej dyni plus ogon i łapki z dyni. Uszy  i nos też są zrobione z kawałków dyni.  Głowa nie jest doklejona opiera się na wykałaczkach. 
Dolne łapki to połówki małej dyni lekko podcięte by ładnie przylegały, uszy i nosek są wycięte z kawałków dyni i doklejone klejem na gorąco, wąsy są z wykałaczek, natomiast policzki i górne łapki z papieru welurowego.


Oczy kotka są wycięte nożykiem introligatorskim by widać było światełka. 
Uwaga dynia jest bardzo twarda i jednocześnie krucha trzeba uważać by nie popękała.
Całego kotka umocowałam do plasterka drewna by lepiej stabilniej stał, ale nie jest to konieczne.
Wewnątrz głowy kotka umieściłam małą latarkę rowerową z jedną diodą świecąca na zielono (taka latarkę można kupić w Chiskim centrum lub innych takich sklepach za ok 5 zł .
Latareczkę umieszczamy na górze brzucha i podtrzymujemy wykałaczkami


 
Kot wieczorem świeci oczami, a w dzień oczy są zielone. Efekt bomba!


Kot czarny z krawatem


Ten kotek jest mniejszy dynie są pomalowane na czarno. 
Głowa jest przyklejona na stałe klejem na gorąco, była zbyt mała na lampkę. 


Oczy tego kota są wycięte z zielonego papieru i pomalowane. Nos, policzki i dolne łapki są z kawałków dyni, a uszy z welurowego papieru.Ogon jest wycięty z kawałka gąbki i pomalowany. Początkowo planowałam go z papieru welurowego, ale poważnemu kotu nie pasował.
Wąsy są z kolorowego papieru. Wszystkie elementy są klejone klejem na gorąco.
Na koniec ozdobiłam kota krawatem z kraciastej wstążki.


Kot rudy chudy z kokardką


Ten kot jest w naturalnym kolorze dyni,głowę ma również przyklejoną. Buzia tego kotka jest w całości namalowana farbami akrylowymi.
Dolne łapki są z połówek dyni, a ogon, uszy i górne łapki z papieru welurowego.Wszystko jest przyklejone klejem na gorąco. Na koniec kotek dostał kokardkę z zielonej wstążeczki.


Takie koty oczywiście można dowolnie wystylizować i udekorować. Tworzenie ich jest wspaniała zabawą na Halloween i nie tylko. Są trwalsze niż wykonane ze świeżych dyń, można je malować lub wyklejać, a może udekorować jeszcze inaczej. Calość można jeszcze zabezpieczyć werniksem lub lakierem bezbarwnym, a przetrwają na pewno kilka lat.

Prześlij komentarz